NEKROLÓG

• Bodrogi Laszlo-kép

A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtudományi Kar dékánja, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi Doktori Iskola vezető helyettese, egyetemi tanár Prof. Dr. Bodrogi László Antal nyugállományú ezredes 2017. július 25-én, életének 73. évében, betegség következtében elhunyt.

Prof. Dr. Bodrogi László Antal ezredes 1967. szeptember 01. óta teljesített hivatásos szolgálatot a Magyar Honvédségben és jogelőd szervezetében. 1963. és 1967. között tanulmányokat folytatott az Egyesített Tiszti Iskolán, melynek eredményes befejezését követően tisztté avatták. Első tiszti beosztásba a szolnoki 16. Műszaki Utász Zászlóalj állományába került kinevezésre, utász-, majd útépítő szakaszparancsnok beosztásba. 1972-től 1976-ig a Kujbisev Katonai Műszaki Akadémián (Moszkva) folytatta egyetemi tanulmányait. 1976. és 1979. között a 9. Gépesített Lövész Hadosztályparancsnokság, műszaki szolgálat, hadműveleti főtiszti beosztását látta el. 1979-től 1982-ig Székesfehérvárott az 5 Hadsereg Parancsnokság tervező főtisztje volt. 1982. és 1989. között Budapesten a Magyar Néphadsereg Műszaki Főnökség hadműveleti főtiszti beosztásban teljesített szolgálatot.

A csapatoknál, a hadosztály-, a hadsereg törzsben és a Honvédelmi Minisztériumban megszerzett ismeretei, tapasztalatai a hazai katonai felsőoktatás területén nagymértékben elősegítette az oktatói és tudományos kutatói munkáját. 1989-től a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia Műszaki Tanszék tanszékvezető helyettese, majd 1990-től a tanszék vezetője. 1994. és 1995. között elvégezte a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia Vezérkari tanfolyamát. 1996-tól a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, Műszaki Hadműveleti Harcászati Tanszék tanszékvezetője, egyetemi tanár, dékán helyettes. 1998-tól 2003-ig a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtudományi Kar dékánja volt.

Munkásságát, katonai életútját több tucat kitüntetés és dicséret fémjelzi. Többek között a haza és a honvédelem érdekeinek előmozdításában kifejtett kimagasló tevékenysége elismeréseként 1969-ben megkapta a Haza Szolgálatáért Érdemérem bronz fokozatát, A Kiváló Szolgálatért Érdemrendet két alkalommal is kiérdemelte 1970-ben és 1989-ben. 1980-ban a Haza Szolgálatáért Érdemérem ezüst fokozatát kapta meg. A Haza Szolgálatáért Érdemérem arany fokozatát pedig 1984-ben adományozták részére. A katonai pályafutása során elöljárói és parancsnokai javaslatára három alkalommal került soron kívül előléptetésre.

A Magyar Köztársaság Elnöke nemzeti ünnepünk, augusztus 20. alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta részére 2003-ban.

Prof. Dr. Bodrogi László Antal ny. ezredes katonapedagógusként kiemelkedő szerepet játszott a magas színvonalú katonai szakmai és tudományos képzés, valamint a hadtudományi kutatás területén. 1999-ben pályázatával elnyerte a Széchenyi Professzori Ösztöndíjat. 2004-ben Zrínyi díjat ítélték meg részére, míg 2005-ben megkapta a Zrínyi gyűrűt is. Fontosabb kutatásai a műszaki támogatás általános elveire, a műszaki zárás módjaira, eszközeire és a katasztrófák elleni védekezésre összpontosultak. Az akadémia oktatójaként, az egyetem polgáraként haláláig szolgálta hazánk, az egyetem és jogelőd intézményeinek, a magyar és az egyetemes tudományosságnak ügyét.

Felejthetetlen halottunktól,egyházi és katonai tiszteletadással 2017. augusztus 15-én (kedd), 11:00 órakor Pásztó Városi temetőjében veszünk végső búcsút.