NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

„Nappali Portya 2020”

2020. február 17 – 21 között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar harmad- illetve negyedéves katonai vezetői szakán és a híradó specializációján tanuló hallgatók sikeresen teljesítették a „Nappali Portya 2020” elnevezésű komplex harcászati foglalkozást.

A kihelyezett gyakorlatot szervező és vezető törzs állományát a harmad- és negyedéves felderítő és híradó honvéd tisztjelöltek adták. A végrehajtó állomány az első három napban előkészítő foglalkozásokon, illetve lövészeten vett részt, majd az utolsó két nap folyamán egybefüggő harcászati feladatban mérték fel az elméletben megszerzett ismereteiket.

 

2020. február 17, hétfő: 08:00-kor átcsoportosítást hajtottak végre Püspökszilágyra, ahol az első feladatuk a szálláskörletek átvétele, elfoglalása és berendezése volt, amit az alegység ügyeletesi szolgálati rendszer felállítása és a bázisbiztosítási terv elkészítése követett, elkészítésébe bevonva a lövész-, vegyivédelmi és a műszaki szakembereket. Délután a harcászati helyzet ismertetését és az állomány előtt álló feladatokat ismertette a századparancsok (Vinis Péter honvéd tisztjelölt), majd a végrehajtandó lőgyakorlat, az általános balesetvédelmi, biztonsági és környezetvédelmi rendszabályok oktatását követően a téli környezet élettani hatásairól hallgattak előadást.

A törzs ezalatt felállította a TOC-t (Tactical Operation Center) ami a század vezetési pontjaként szolgált a gyakorlat teljes időtartama alatt, ami 0-24 működött. Az itt szolgálatot teljesítő honvéd tisztjelöltek betekintést nyerhettek a törzs feladatainak működésébe, irányították a század napi tevékenységeit, a feladataik végrehajtását, ellenőrizték a feladatok teljesítésének minőségét. Megismerkedhettek a törzs okmányainak vezetésével, az elöljáró parancsnoksággal való kapcsolattartással és a kapott feladatok feldolgozásával.

 

2020. február 18, kedd: reggel a végrehajtó állomány speciális híradó oktatáson vett részt, ahol felelevenítették a híradás és hírváltás rendszabályait, illetve a gyakorlat alatt használt híradó eszközöket mutatták be a híradó oktatók vezetésével (Dr. Farkas Tibor százados, Dr. Tóth András százados és Csurja Gábor törzszászlós). A nap folyamán egy ellenőrző-áteresztő pont felállítását és működtetését gyakorolták, valamint jelenlétfenntartó járőr feladatot hajtottak végre, melynek során a harci szituációban megjelenített ellenséges erők által feltételes objektumokat kellett felderíteniük

 

2020. február 19, szerda: délelőtt a gyakorlaton részt vevő teljes állomány végrehajtotta az 1-es számú békeműveleti lőgyakorlatot. A lőgyakorlat megkezdése előtt a parancsnoki állomány ismertette a lőgyakorlati parancsot, bemutatta a lőteret, elmondta a lövészet során betartandó biztonsági- és környezetvédelmi rendszabályokat, valamint a lőgyakorlat lefolyásának rendjét. Délután a végrehajtó állomány alegységei megkapták a harcparancsokat. Ezután a szakaszparancsnokok elkezdték kidolgozni a saját alegységeikre vonatkozó elgondolásukat, illetve a kiadandó harcparancsukat, eközben a rajparancsokok vezetésével két terepasztal került berendezésre. A századtörzs munkáját az elöljáró zászlóaljparancsnokság részéről Holndonner Hermann alezredes és Horvát Tamás főhadnagy segítette, a logisztikai biztosítást Vörös Balázs törzszászlós koordinálta.

 

2020. február 20, csütörtök: reggel a szakaszparancsnokok kiadták alegységeik számára a harcparancsot, majd a felszerelések és a híradó eszközök ellenőrzése után a szakaszok elindultak a meghatározott jelenlétfenntartó járőr alkalmazása céljából. A menet során a műszaki felderítő katonák feladata az utak és hidak minőségének, teherbírásának felderítése volt, valamint a szakasznak fel kellett deríteni és dokumentálni a településeken található közösségi infrastrukturális létesítményeket.

A járőr végeztével a bejelentkezés során azt az információt kapták a szakaszok, hogy a bázist megtámadták, oda visszatérni nem tudnak, foglaljanak védőkörletet a meghatározott koordinátákon. A körletek elfoglalása után a szakaszok megszervezték a kijelölt terület őrzés-védelmét, közben tovább folyt a hevenyészett tábor berendezése. Az éjszaka során az alegységek több támadást is kaptak a „Piréz Szabadság Mozgalom” erők részéről, melyeket sikeresen visszavertek. A két járőr a hajnali órákban kapott információt arra vonatkozóan, hogy a „Galga bázisra” visszatérhetnek, mert a többnemzetiségű zászlóalj lengyel százada és a bázison tartózkodó magyar erők közösen felszámolták a támadó „Piréz Szabadság Mozgalom” támadó erőit.

 

2020. február 21, péntek: miután az alegységek visszatértek az elhelyezési körleteikbe, a délelőtt folyamán karbantartási feladatokat hajtottak végre, visszaállították az eredeti helyzetet, majd a tehergépkocsik málházását követő sorakozón megtörtént a gyakorlat előzetes értékelése, végül a teljes személyi állomány visszacsoportosításra került a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus területére.

 

Az alakulótéri zárósorakozón a gyakorlat vezető oktatója Dr. Forray László alezredes a legkiemelkedőbben teljesítő hét fő honvéd tisztjelölt munkájának elismeréseként tárgyjutalmat (könyv) és elismerő oklevelet adott át.

 

 

Csanádi Zsombor htj. és Fodor Alexander htj.


Címkék: Főoldali hír 2020