NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

A nemzetközi nőnap története

A nőnap története a 19. században kezdődött az Egyesült Államokban, ahol 1857. március 8-án több tízezer munkásnő vonult az utcára jobb munkakörülményekért tüntetve. 1909-ben az Egyesült Államok szocialista pártja ennek és a hasonló tüntetéseknek a hatására megrendezte az első nemzeti nőnapot, melynek a dátuma ekkor február 28-a volt. Egy évvel később, már a nemzetközi szocializmus berkein belül, a koppenhágai Második Internacionálé nemzetközivé tette a nőnapot, és elhatározta, hogy 1911-től minden évben (március 19-én) egy napot a nők választójogáért kampányolnak majd. Ennek eredményeképpen is az első világháború végére számos európai országban teljesült ez a cél (szélsőséges ellenpélda Svájc, Portugália és Liechtenstein, ahol csak 1971-ben, 1976-ban, és 1984-ban nyertek a nők választójogot).

A nőnap ezt követően a Szovjetunióban kapott kiemelt figyelmet, ahol 1917-ben a nők az élelmért és a békéért tüntettek március 8-án, amely napot 1921-ben nemzeti ünneppé nyilvánítottak. A hangsúly ekkor főként a proletár nők társadalmi erejére esett, és nem a választójog kiterjesztésének igényére.

Magyarország viszonylag korán, már 1913-ban csatlakozott a nőnapi rendezvényekhez, amelyen főként munkásnők vettek részt. A két világháború között a szocialista és szociáldemokrata ünnepnek tartott nőnap jelentősége csökkent, helyette a Magyar Anyák Nemzeti Ünnepe kapott hangsúlyt, hogy aztán a második világháborút követően ismét visszatérjen a nőnap államilag támogatott ünnepe.

A nemzetközi nőnap hivatalos nemzetközi elismerést 1977-ban kapott az ENSZ-től, miután a szervezet az 1975-ös évet megtette a nők évének. Az ENSZ határozata szerint minden év március 8-án a női jogok, illetve a női és a férfi egyenlőség napját ünnepeljük.

A nőnap ünneplésével ettől kezdve elismerjük a nők társadalmi áldozatvállalását, illetve ezzel párhuzamosan felhívjuk a figyelmet arra, hogy bár a nők és a férfiak formális társadalmi egyenlősége megvalósult, a gyakorlatban a nők sok országban számukra kedvezőtlenül vannak megkülönböztetve a férfiakkal szemben.

 

Boda Mihály

Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszék

 

A szöveg forrásai:

https://mult-kor.hu/hogyan-lett-marcius-8-a-a-nemzetkzi-nonap-20180308

https://web.archive.org/web/20160308163504/http://ujkor.hu/content/militans-unnep-noi-szolidaritas-vilagnapja-fogyasztoi-hirveres-nonap-tortenetebol

https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000114032.page=135

Fotó: mult-kor.hu


Címkék: Főoldali hír 2021