NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Hadtudomány és hadművészet

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Doktorandusz Önkormányzata Hadtudomány és hadművészet nemzetközi műhelykonferenciát szervezett október 21-én. A rendezvény célja, hogy a doktoranduszoknak és a kutatóknak lehetőséget biztosítson eredményeinek bemutatására, elsősorban a hadtörténet és a hadművészet területén, de a konferencia tematikája a biztonsági és a katonai műszaki tanulmányok kutatóinak is lehetőséget adott a részvételre. A rendezvény angol és magyar nyelven zajlott, ösztönözve ezzel az idegen nyelvű előadásokat és a külföldiek részvételét is. A konferenciát hibrid formában rendezték meg, a délelőtti szekciók jelenlétiek voltak, délután pedig online előadásokat láthattak.  

A rendezvényt Szenes Zoltán professor emeritus angol nyelven nyitotta meg az eseményt, hangsúlyozva a konferencia nemzetközi jellegét és a remek lehetőséget, elsősorban a doktoranduszok számára, hiszen a konferencia az absztraktköteten kívül publikációs lehetőséget is nyújt az előadóknak. Ezután Padányi József, a Katonai Műszaki Doktori Iskola vezetője a többi között a konferencia újszerűséget emelte ki. A megnyitót Dr. Molnár Anna, a Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék tanszékvezetője zárta, aki a programok sokszínűségét méltatta és kitért a biztonsági tanulmányok fontosságára is.

A műhelykonferencia jellegéből adódóan, az előadók létszáma limitált volt, így az előzetes szelekció után harmincöt előadást választott ki a szervezőbizottság. Két magyar és öt angol nyelvű szekcióban folytak az előadások kétórás blokkokban. Az előadások után 30–45 perces vitalehetőség volt biztosítva az előadók és a hallgatóság számára. A műhelykonferencia fő célja megvalósult, hiszen lehetőséget adott a szakmai tapasztalatok cseréjére és arra, hogy kommunikáció alakulhasson ki a kutatásokról. Az előadók sok hasznos javaslatot kaphattak egyrészt a szekcióvezető tanároktól, másrészt a többi előadótól és az érdeklődőktől. Az előadók összetétele igen színes volt: a NKE-en kívül számos más hazai felsőoktatási intézmény magyar és külföldi kutatói is képviseltették magukat a konferencián, például a Pécsi, a Szegedi Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Corvinus Egyetem, valamint az online tér lehetőséget adott arra, hogy külföldről is bejelentkezzenek az előadók az eseményre, a többi között a chilei San Sebastian Egyetemről, a perui Cesar Vallejo és a kolumbiai, La Gran Colombia Egyetemről.

A konferencia lehetőséget adott arra, hogy doktoranduszok, kutatók mutassák be tudományos eredményeiket olyan aktuális témákról, mint pl. a kiberbiztonsági stratégiák a Latin-Amerikában, a humánbiztonság helyzete Kenyában, de a Covid-19 járvánnyal kapcsolatos témák is megjelentek, valamint a hadtörténet és hadművészet témaköréből számos érdekes előadás hangzott el, úgymint a középkori Skandinávia különleges katonai egységei, vagy a tűzkeresztség megélése az I. világháborúban.

Az absztraktkötet ez a linken érhető el.

 

Szöveg: Urbanovics Anna

Fotó: Szilágyi Dénes