NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

A magyar címerek világa

Szalai Katalin kódexíró-címerfestő művész A magyar címerek világa című tárlatát tekinthetik meg a történelem és segédtudománya, a heraldika iránt érdeklődők a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) Kari Könyvtárban január 31-től.

„Mit is keresnek ezek a művek nálunk, mi köze a katonaságnak a címerekhez?” – tette fel a kérdést megnyitóbeszédében Csikány Tamás dandártábornok, tudományos rektorhelyettes, majd hozzáfűzte: sok-sok köze van hozzá. A címerek a hadművészet fejlődése során alakultak ki, melyek tulajdonképpen a katonai parancsnokok megkülönböztető jelzéseiből jöttek létre, szimbólumrendszeréből pedig visszaköszönnek a katonai vitézségre utaló elemek – hangsúlyozta a hadtörténész.

A bemutatott 36 címer a több mint 30 éve a pályán lévő művésznő munkásságába enged bepillantást. A kiállítás egyik kuriózuma a kifejezetten erre az alkalomra készült Zrínyi-címer, mely a kiállító felajánlásának köszönhetően a jövőben a HHK gyűjteményét gazdagítja. A tárlaton látható címereken kívül családfa és ősfa ábrázolják a családfakutatók munkásságát.

Kiemelt jelentőségű a Ráskay Lea  és Józsa Judit által készített kerámiaszobor, az eredeti kalligrafikus tollak, valamint két középkori kódexmásoló kézírását bemutató lap, amelyek a kódexírók munkásságát hivatottak bemutatni. Megtekinthető továbbá a Belváros-Lipótváros Krónikája című könyv is, mely az eredeti, 25 darab nagyméretű tabló alapján készült. Az ezeken látható, a kerület történetét, híres építményeit és neves történelmi személyiségeket bemutató miniatúrák Szalai Katalin keze munkáját dicsérik és az V. kerületi Önkormányzat Tanácstermét ékesítik.

A tárlaton helyet kapott egy igen ritka különlegesség: a Kutacs család 1669. október 29-én kelt eredeti nemesi oklevele, mely magángyűjteményből került a kiállítás anyagai közé.

A címerkiállításhoz kapcsolódó könyvkiállítás is megtekinthető a helyszínen, amely a HHK Kari Könyvtár gyűjteményének heraldikai kiadványait mutatja be: címertani szakkönyveket, oklevélmásolatokat és leírásaikat tartalmazó dokumentumokat.

A címer- és könyvkiállítás 2022. február 18-ig, a HHK Kari Könyvtár nyitvatartási idejében (hétfő-csütörtök 9.00-17.00 óra, péntek 9.00-15.00 óra) látogatható.

 

Szöveg: Horváthné Tóth Zsuzsanna

Fotó: Fülöp Dóra