A védelem és a biztonság aspektusai Dél-Amerikában és Dél-Európában: határok, konfliktusok és nemzetközi együttműködés címmel második alkalommal rendezték meg a Dél-Amerika, Dél-Európa – Nemzetközi Konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Doktorandusz Önkormányzata és a NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának (HHK) Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszéke szervezésében március 3-5. között hibrid formában.
Krajnc Zoltán ezredes, az NKE HHK tudományos dékánhelyettese megnyitóbeszédében hangsúlyozta a konferencia témájának jelentőségét, kitért a Dél-Amerika és Európa közötti kapcsolatok erősítésére, valamint köszönetet mondott a főszervezőknek: Thomázy Gabriellának (NKE HDI), Urbanovics Annának (NKE KDI) és a tudományos bizottság tagjainak. Ezt követően Urbanovics Anna (NKE Doktorandusz Önkormányzat elnöke) és Thomázy Gabriella (NKE Doktorandusz Önkormányzat alelnöke) is köszöntötte a résztvevőket. Végül Szente-Varga Mónika, a konferencia tudományos bizottságának elnöke bemutatta az egyetemet, valamint a latin-amerikai és dél-európai kutatások hátterét, és a 2021. évi konferencia anyagából összeállított AARMS különszámot.
A program három nyelven, öt időzónában zajlott, a résztvevők tizenöt országból, köztük az amerikai kontinens számos államából csatlakoztak. A hazai intézmények latin-amerikanistái mellett kolumbiai, chilei, argentin, mexikói, perui, nicaraguai, brazil, ecuadori, török, azeri, dél-afrikai, kínai, bolgár és orosz intézményekből is érkeztek kutatók. A tudományos párbeszéd különös értékét adta, hogy a külföldi és a hazai előadók vegyes szekciókban, kultúrákon átívelve osztották meg egymással legújabb eredményeiket. Az előadások témái között szerepeltek aktuális biztonsági kérdéseket tárgyalók: migrációs kihívások, energiabiztonság, kiberbiztonság; politikatudományi kérdések a populizmus vagy az identitás kérdéskörében és történelmi témák is. A konferencia a tudományos eredmények bemutatása mellett lehetőséget adott arra is, hogy a résztvevők olyan aktuális témákról beszélgessenek, mint a biztonsági, védelmi, katonai műszaki és nemzetközi tanulmányok.
A háromnapos eseményen bemutatták Jancsó Katalin Aranycseppek Latin-Amerikában – Egy sokszínű kontinens születése című könyvét, melynek során Kovács-Henriques Renáta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem doktorandusza és Thomázy Gabriella beszélgettek a szerzővel, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusával.
A kiadvány átfogó képet ad Latin-Amerika bevándorlástörténetéről. A gyarmati kortól kezdve, a 19. századon át, egészen a második világháborúig bezárólag sorra veszi a különböző népek, népcsoportok bevándorlását az érintett régióba, és azt is, hogy ezek az országok hogyan viszonyulnak a népességmozgásokhoz. A könyvben megtalálhatók afrikai, ázsiai és európai bevándorlással kapcsolatos fejezetek is. Magyarországon kevéssé ismert, hogy az európai kivándorlók mellett számottevő közel-keleti, japán és kínai kivándorló is célba vette a latin-amerikai területeket. A bemutató során szó esett a hagyományokról is, melyeket a bevándorlók visznek magukkal a célországokba, és hogy ezek hogyan alakulnak át a célországok hatására. Jancsó Katalin elmondta, legfrissebb kutatásai közé a közel-keleti témakör tartozik. A kötet leendő olvasóinak pedig azt ajánlja, hogy ha tehetik, ne csak a könyvet vegyék a kezükbe, hanem minél több latin-amerikai országba is látogassanak el.
A nemzetközi konferencián kerekasztal-beszélgetéseket is tartottak. A március 3-ai esemény résztvevői Rada Péter docens (ÁNTK Európa-tanulmányok Tanszék), Stepper Péter adjunktus (HHK, Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék) és Csiki Varga Tamás, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos munkatársa voltak, akik Dél-Európa biztonság- és védelempolitikai irányvonalait helyezték fókuszba. A beszélgetést Speck Gyula tanársegéd (ÁNTK, Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék) moderálta. A térség földrajzi és politikai körülhatároltsága mellett szó esett olyan regionális kulcskérdésekről, mint a menekültválság, a Nyugat-Balkán európai integrációjának előmozdítása, továbbá a dél-európai országok védelmi kiadásai és NATO szerepvállalásuk.
A március 4-ei kerekasztal témája a dél-amerikai migrációs folyamatok voltak. A beszélgetés főleg a venezuelai kivándorlásra összpontosult, elsősorban a Chilébe, Kolumbiába, részben pedig az Európába (Spanyolország, Olaszország, Magyarország) érkezők tekintetében. Az elvándorlás mellett szó került a kontinens másik arca is, azaz Dél-Amerika, mint bevándorlási célpont. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői Gilberto Aranda Busatamente (az Universidad de Chile Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének tanára), Jancsó Katalin adjunktus (Szegedi Tudományegyetem) és Szente-Varga Mónika docens (HHK, Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék) voltak. A beszélgetést Thomázy Gabriella doktorandusz koordinálta.
A konferencián elhangzott előadások absztraktjai szerkesztett kötetben EZEN a linken olvashatók. Az esemény programja és az absztrakt kötet PDF formátumban IDE kattintva letölthetők.
Szerzők: Urbanovics Anna, Katona Rebeka Dorka, Varga Ádám Máté
Fotó: Szilágyi Dénes