Május 21., a Magyar Honvédelem Napja – ebből az alkalomból tartottak ünnepi állománygyűlést a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon (HHK). Mint elhangzott: az emléknap a honvédség kezdeti időszakának fényes győzelmére emlékeztet. Az ünnepségen kiemelkedő munkát végző kari dolgozókat és honvéd tisztjelölteket is díjaztak.
Megemlékezésében Harangi-Tóth Zoltán őrnagy, a Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszék tanársegédje az emléknapként választott dátumhoz kapcsolódó jeles évfordulóról beszélt. Mint fogalmazott: nemcsak katonai, hanem morális győzelem is volt az 1848-49-es forradalom dicsőséges tavaszi hadjáratában megfáradt honvédsereg 173 éve ezen a napon végrehajtott hőstette, amelynek során visszafoglalták Buda várát a császári haderőtől. A főváros felszabadításáért vívott küzdelemben ezer magyar honvéd áldozta életét. Nemcsak katonai, morális győzelem is született, egy ország erővel visszavette fővárosát az ellenségtől és a túlerőben lévő osztrák erőket kiszorította a fő hadszíntérről. Az esemény tragédiája, hogy a győzelem egybeesik azzal a nappal, amikor Ferenc József osztrák császár és I. Miklós orosz cár megegyezett az orosz intervencióról – szögezte le Harangi-Tóth Zoltán, aki szerint a Magyar Honvédség három évtizede azért választotta ezt a napot a honvédelem napjának, mert egy olyan fényes győzelemre emlékeztet, amelynek során a nem sokkal azelőtt megalakult honvédségnek erővel sikerült visszaszerezni a fővárost egy létszámfölényben lévő ellenségtől.
Az állománygyűlésen elismeréseket adott át Pohl Árpád dandártábornok, dékán. Németh András alezredes, az Elektronikai Hadviselés Tanszék vezetője Arany Fokozatú Szolgálati Érdemjelének korábbi átvétele alkalmából fogadta a dékán gratulációját. Hadtudományi emlékplakettet kapott Sáfár Albert dandártábornok, a Dékáni Hivatal szervezési igazgatója, Simon Zsolt alezredes, az MH 86. Szolnok Helikopterbázis, Szállítóhelikopter Zászlóalj mb. zászlóaljparancsnoka, Kiss Csaba alezredes, a Magyar Honvédség Parancsnoksága Logisztikai és Gazdálkodási Csoportfőnökség, Légijármű Fenntartó Főnökség kiemelt főtisztje, valamint Vadász Istvánné, az Idegen Nyelvi és Szaknyelvi Lektorátus nyelvtanára és Panajotu Kosztasz, az Idegen Nyelvi és Szaknyelvi Lektorátus nyelvtanára, illetve Pályi József alezredes, a Műveleti Logisztikai Tanszék kiemelt főtisztje. Hadtudományi Emlékpajzsot vehetett át Magyar Gergely őrnagy, a Műveleti Támogató Tanszék főtisztje, míg Hadtudományi Emlékérmet Szente-Varga Mónika, a Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék egyetemi docense, Felvéginé Darida Tünde, a Dékáni Hivatal szakfőelőadóje és Hegedűs Csilla, a Dékáni Hivatal előadója. A kar dékánja Hadtudományi Emlékérmet adományozott Svihura Lászlónak, a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt., Fegyveres Biztonsági Őrszolgálat parancsnokának. Kimagasló tanulmányi eredményükért és közösségi szerepvállalásukért Dékáni Dicsérő Oklevelet vehetett át a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalj állományából Kun Boglárka honvéd tisztjelölt, Csóré Attila honvéd tisztjelölt, Bodnár Balázs György honvéd tisztjelölt és Lefler Dániel honvéd tisztjelölt.
Az állománygyűlést a Magyar Honvédség Központi Zenekar kvartettjének ünnepi műsora és Simon Andrea honvédelmi alkalmazott előadása zárta. A kormány 1992-ben nyilvánította május 21-ét a Magyar Honvédelem Napjává.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes