Határtalan parancsnoki felelősség a Magyar Honvédség missziós szerepvállalása és törékeny biztonsági helyzet a Nyugat-Balkánon. Ezeket a témákat érintette 2023. április 24-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Kajári Ferenc vezérőrnagy − aki egy éven át volt a Kosovo Force (KFOR) 26., parancsnoka − a Puskás Tivadar Műszaki Szakkollégium és a Biztonságpolitikai Szakkollégium szervezésében megvalósuló előadáson.
Magyar katonák már a NATO parancsnokság alatt álló misszió 1999-es indítása óta folyamatos és aktív szerepet vállalnak Koszovó békéjének és biztonságának fenntartásában, a kinevezéssel viszont a KFOR történetében először irányította egy éven keresztül magyar parancsnok a Szövetség egyik legjelentősebb és legrégebbi, a Nyugat-Balkán stabilitásában kulcsszerepet játszó, több mint két évtizede működő misszióját.
A KFOR misszió elindításának indokául szolgáló délszláv konfliktus Koszovót érintő szakaszának, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsának 1244. számú határozatának és a kumanovói katonai-technikai megállapodás ismertetését követően, a vezérőrnagy áttért a jelenlegi helyzet bemutatására. A célt adottnak tekintette: fenntartható és békés állapot elérése a térségben, valamint egy létszámcsökkentésen keresztüli megfigyelő misszióra való áttérés a koszovói biztonsági helyzet és a helyi állapotok folyamatos figyelembevétele mellett.
A műveleti területen, valamint az azon kívül települő hagyományos és nem hagyományos erők ismertetése során Kajári Ferenc kitért a média szerepének megnövekedett szerepére és a nemzetközi katonai kontingens erre adott alkalmazkodására, illetve az MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóaljának sikeres feladat- és szerepvállalására is az elmúlt időszak során. A parancsnoki felkészülés vonatkozásában kiemelte az egyedi felkészítési program jelentőségét, melynek sikerességéhez a Külgazdasági és Külügyminisztérium mellett a KFOR korábbi, olasz parancsnoki vezetése is jelentős mértékben hozzájárult.
A misszió feladatainak ismertetése során a Vezérőrnagy kitért még a parancsnoki feladatai során kulcsfontosságú szerepet kapó együttműködés fontosságára a nemzetközi szervezetekkel és a koszovói hatóságokkal, a politikai-diplomácia kapcsolatokat illetően pedig kiemelte a parancsnoki szerepvállalás fontosságát is, amelyet illetően saját tapasztalatait is megosztotta az érdeklődőkkel.
A KFOR 26. váltásának időszakában személyes véleménye szerint a jelentős magyar szerepvállalással megvalósuló nemzetközi kontingens teljesíteni tudta a kitűzött célokat és feladatokat az olyan felmerült kihívások ellenére, mint a véleménykülönbségek a Koszovói Biztonsági Erők szervezeti átalakításának kapcsolatában, vagy az orosz-ukrán háború kihatásai. Az érintett felekkel való párbeszéd esetleges kihívásai ellenére a NATO missziója és a helyi szereplők is törekedtek a folyamatos párbeszédre és a hatékony együttműködésre, melynek gyümölcsöző eredményeként sikerült tovább mélyíteni és erősíteni a kapcsolatokat a művelet sikeressége, tehát a koszovói műveleti terület békéjének és biztonsága érdekében. „A KFOR parancsnoki beosztás elvállása páratlan és óriási kihívás, de egyben rendkívüli lehetőség is volt. A béke és biztonság fenntartása mellett úgy gondolom, hogy a Magyar Honvédség megmutatta az egész nemzetközi közösség számára, hogy képes ilyen nagyszabású feladatok sikeres ellátására” – értékelte előadása végén a vezérőrnagy az egy éves magyar parancsnoki időszakot.
Szöveg: Molnár Anna NKE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat
Képek: Sipos Ákos