Egyhetes szakmai tanulmányúton vettek részt Belgiumban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Felsővezető Szakirányú Továbbképzési Szak hallgatói május végén.
A hallgatók a tanulmányút első napját Brüsszelben a NATO főparancsnokságon, a Magyar Honvédség Katonai Képviselő Hivatalánál (MH KKH) töltötték, ahol a csoportot Szűcs József ezredes, a MH KKH megbízott katonai képviselője köszöntötte. A nap során a hallgatók részére egy rövid fórum keretében Franciaország, Hollandia, Lengyelország és Románia katonai képviselői adtak tájékoztatót nemzetük álláspontjáról a NATO számára fontos, és kiemelt kérdéseket érintve. A nap legkiemelkedőbb eseményeként Rob Bauer admirális, a NATO Katonai Bizottság (Military Committee – MC) elnöke tartott előadást az idén júliusban Vilniusban megrendezésre kerülő NATO csúcs tervezett témáiról. A nap további részében dr. Bese Márton, Magyarország Állandó NATO Képviselet Védelempolitikai Részlegének vezetője nyújtott rövid betekintést a szervezet felépítésébe, feladatrendszerébe. A látogatás első napját Balogh István nagykövet tájékoztatója zárta.
A tanulmányút következő állomása Mons volt, ahol a tanfolyam hallgatóit Mihócza Zoltán altábornagy a MH Nemzeti Katonai Képviselet Szövetséges Erők Európai Főparancsnokságán (Supreme Headquarters Allied Powers Europe - SHAPE) települt szervezeti egységének katonai képviselője fogadta. A résztvevők a kétnapos monsi tartózkodás első napján a NATO Szövetséges Transzformációs Parancsnokság (Allied Command Transformation) szervezeti felépítésével, a védelemtervezés főbb lépéseivel, valamint az erőgenerálás folyamatával ismerkedhettek meg. A magyar katonák a NATO Különleges Műveletei Parancsnokság (NATO Special Operations Headquarters – NSHQ) által szervezet előadássorozat keretében kaptak ismereteket a Parancsnokság feladatrendszeréről, működéséről, valamint az aktuális stratégiai irányokról.
A monsi látogatáson szó volt még a SHAPE feladatairól, felépítéséről, a főparancsnokság folyamatban lévő műveleteiről, az orosz-ukrán háború NATO-ra gyakorolt hatásáról, az „elrettentésről és védelemről” (deterrence and defence), mint a NATO stratégiájának egyik legfontosabb elelméről is.
A szakmai tanulmányút utolsó napját a csoport ismét Brüsszelben töltötte. Ez idő alatt a hallgatók a Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének munkáját ismerhették meg. A nap programját Bánfalvi Levente nagykövet előadása nyitotta, aki az állandó képviselet helyéről és szerepéről tájékoztatta a látogatókat. Ezt követően az EU katonai stratégiájának szerepéről, annak változásáról, az EU Katonai Bizottságának szerepéről, az EU folyó katonai műveleteiről, valamint az EU Stratégiai Iránytűjének politikai értékeléséről szóló témák következtek, melyeket Horváth Gábor vezérőrnagy, az EU Katonai Törzsének igazgatóhelyettese prezentált a tanfolyam hallgatói számára.
Szöveg: Bagi Szilárd alezredes és Sali László alezredes
Fotó: A tancsoport hallgatói