Hosszú szünet után folytatódott a COVID19 járvány miatt megszakított Ludovika Katonai Attasé Fórum (LKAF) a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon. Az első előadásra május 31-én, „A szerb fegyveres erők a XXI. században” címmel a Tudós Kávézóban került sor.
A Ludovika Nagyköveti Fórum mintájára létrehozott, elsősorban a más nemzetek által Budapestre akkreditált véderőattasék előadásából összeállított sorozat vendége ezúttal Raša Lazović ezredes, szerb véderőattasé volt, aki látogatásával egy korábbi meghívásnak tett eleget.
Lazović ezredes a belgrádi Katonai Akadémia elvégzése után politikatudományt tanult, majd 2011-ben biztonsági tanulmányokból doktorált. Pályája során a szerb Katonai Rendőrségnél, a Honvédelmi Minisztériumban, illetve a hírszerzésnél szolgált. Ezt követően a Royal College of Defense Studies (London) biztonsági és védelmi tanulmányok szakon végzett 2017-ben. 2011 és 2015 között Izraelben, 2019-től Magyarországon a Szerb Köztársaság véderőattaséja.
Dr. Jobbágy Zoltán ezredes, a Kar nemzetközi dékánhelyettesének köszöntőjét követően Raša Lazović Szerbia haderejét, haderőreformját, illetve a jelenleg rendelkezésre álló haditechnikai eszközöket mutatta be. Előadásában kitért az ország megélénkült hadiipari együttműködéseire, az exportból származó jövedelem jelentőségére.
Az ezredes többször hangsúlyozta, hogy a masszív gazdasági háttér és a stabil szövetségesek nem helyettesítik egy nemzet áldozatvállalását. "Ha nem látod el a hadsereged, akkor később az ellenséged hadseregét leszel kénytelen ellátni" - fogalmazott. Kiemelte, hogy az országvédelem nem a hadseregek kizárólagos feladata, hanem nemzeti ügy. Egyetlen ország nemzete sem választhatja meg szomszédjait, ezért rájuk hídként és akadályként kell tekintenie.
Az attasé az országvédelemben természetesen a hadsereg jelentőségét sem hagyta figyelmen kívül. Megerősítette, hogy egy jól felkészült és motivált hadsereg létfontosságú az ország biztonsága szempontjából. Számos egyéb követelmény felállítása mellett legfontosabb katonai erénynek az állóképességet, szívósságot és ellenállóképességet említette. Példaként az izraeli hadseregtől idézett: "egy tank olyan erős, mint benne a legénységének szíve". Ez azt jelenti, hogy a fiataloknak a sikeres katonai szolgálat érdekében nem csak fizikai erőnlétre, hanem mentális és érzelmi állóképességre is szükségük van.
Lazović ezredes rámutatott arra is, hogy bár a hadsereg nem tud olyan illetményt kínálni, mint a profit-orientált privát cégek, mégis olyan előnyöket nyújt, amelyeket a magánszektor nem. Ilyen lehet a katonai szolgálat izgalma, a kihívások és megmérettetések, valamint a katonákra ruházott felelősség érzése. A biztos háttér és a bajtársiasság pedig egy olyan közösséget alakít ki, amelyben az egyének támogatást és összetartást tapasztalhatnak. Bár a katonai szolgálat kihívásokkal jár, és komoly elkötelezettséget igényel, mégis hatalmas lehetőségeket és fejlődési potenciált kínál.
A vezetői készségek, a csapatmunka, a problémamegoldás és a stressztűrő képesség fejlesztése olyan előnyöket jelenthet, amelyek akár a privát szektorban is kamatoztathatók. Az áldozatvállalás, a nemzeti elkötelezettség és a reziliencia kulcsfontosságú értékek, amelyekre a hadsereg épít. A fiataloknak pedig lehetőséget kell kapniuk arra, hogy felfedezzék ezeket az értékeket és hozzájáruljanak az ország védelméhez – zárta előadását Raša Lazović.
Szöveg: Petruska Ferenc alezredes, Fülöp Dóra
Fotók: Fülöp Dóra