Közel 260 egyenruhás és civil hallgató vette át oklevelét a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán (HHK) a civil alap- és mesterképzési, a katonai alap- és mesterképzési, a szakirányú továbbképzési szakokon, valamint a katonai felsővezetői szakirányú továbbképzési szakon végzettek a Ludovika Arénában július 7-én.
„Semmi sem állandó, csak a változás maga” – idézte Hérakleitoszt köszöntőjében Deli Gergely. Az NKE rektora elmondta, a 2023-as oklevélátadó újszerű és remélhetőleg hagyományteremtő a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar életében, hiszen az idén először ünnepeltek együtt, egy időben az alapképzési szakokon, a mesterképzési szakokon, és a különböző szakirányú továbbképzési szakokon végzett HHK-s hallgatók.
„A tervek azért vannak, hogy felülírják őket. Vagy magunk tesszük ezt, vagy rajtunk kívül álló okok befolyásolják elképzeléseinket. Az utóbbi években ez utóbbi történt mindannyiunkkal, önöknek pedig rendhagyó egyetemi években volt részük. A koronavírus okozta válsághelyzet, a szomszédban dúló háború, és az azzal járó energiaválság megváltoztatta a tervezett és várt egyetemi életüket. Köszönöm, hogy a merőben szokatlan, és nehézségekkel terhelt időszakokban is nagyszerűen helyt álltak” – mondott köszönetet Deli Gergely.
Az NKE rektora a hozzátette: legyen szó a honvédelem, közigazgatás, államigazgatás vagy nemzetközi diplomácia területéről, „Magyarország számít tudásukra, felkészültségükre! Legyenek tudatában annak, hogy az ország bizalma, önökbe vetett hite erős. Ez a bizalom ugyanakkor kötelezettségekkel jár, és ennek a felelősségnek megtisztelő terhével kell alakítaniuk további pályájukra!”.
„Világunk biztonsági környezete többpólusúvá vált. Társadalmi feszültségek, nagyhatalmi versengések, a szomszédban dúló háború jelentős kihívást jelentenek a nemzetközi közösség számára. Ezek a fenyegetettségek közvetve országunkat is érintik” – mondta Czermann János ünnepi beszédében. A Honvédelmi Minisztérium (HM) Sratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: Magyarország a béke pártán, áll, és a békét szorgalmazza, de a kialakult helyzetekre megoldásokat, nemzeti megoldásokat kell találni. Ahhoz, hogy Magyarország eredményes lehessen, a nemzetek és a régiók stabilitását elősegítse, az ország biztonságát fenntartsa, katonákra, biztonságpolitikai, infokommunikációs szakemberekre van szüksége – fogalmazott Czermann János. „Egy percig se gondolják, hogy tanulmányaikat itt és most befejezték! Folyamatosan képezniük kell magukat, azért, hogy a Magyar Honvédség, vagy a közigazgatás szolgálatában segítsék, segíthessék a haza törekvéseit, szakértelmük segítségével megvédhessük Magyarország békéjét, és biztonságot nyújthassunk a magyar embereknek, családoknak!” – hívta fel a végzősök figyelmét.
Az oklevelek átadása előtt elismeréseket adtak át.
A Honvéd Vezérkar főnöke az NKE HHK katonai felsővezető szakirányú továbbképzési szak hallgatói közül, kiemelkedő tanulmányi eredménye elismeréséül Kossuth Lajos forgópisztolyát adományozta Daniel Passbach vk. alezredesnek. A Honvéd Vezérkar főnöke kiváló tanulmányi eredményeik elismeréseként Kiváló tanulmányokért kitüntető címet adományozott a HHK-án 2023-ban tanulmányaikat kiváló eredménnyel befejező honvéd tisztjelöltek részére Vattai Eszter, Molnár Viktor Réti Andrea, Polgári Zsolt, Vacik Dániel Zsolt Kovács Viktória, Kiss Beatrix, Szőcsényi András Berta Gergely hallgató zászlósoknak.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat adminisztrációs referenseként a hallgatók érdekében végzett kiemelkedő közösségi tevékenységéért Rektori elismerő oklevelet adományozott Molnár Anna hallgatónak. Kimagasló tanulmányi- és sport teljesítményéért pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának jó tanulója, jó sportolója címet adományozta Farkas Domonkos hallgatónak.
A HHK dékánja a katonai felsővezető szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgatók közül, kiemelkedő tanulmányi eredménye elismeréséül Primus inter Pares címet, és az azzal járó, a Magyar Királyi Honvédtisztek által alapított Zrínyi Emlékdíj kicsinyített mását adományozta Tóth Barnabás Gábor alezredesnek.
Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) minden évben díjazza a végzős hallgatók tevékenységét, mellyel elismerik a nyertesek munkáját azon területeken, ahol valamilyen kiemelkedő eredményt értek el, legyen az közösségi, szakmai-tudományos, sport vagy éppen kulturális teljesítmény. Az EHÖK Pro Juventute Ösztöndíjban részesítette Dub Mátét, Egyetemi Közösségi Díjban Molnár Annát, Egyetemi Szakmai Ösztöndíjban Kugler Pétert, Tudományos Ösztöndíjban részesítette Bálint Áront, valamint Hallgatói Sport és Kulturális Ösztöndíjban részesítette Farkas Domonkos, Kurucz Boglárka és Kovács Péter hallgatókat.
„A tanulást nem lehet abba hagyni, nem lehet abbahagyni a katonának, és nem lehet abbahagyni civilnek!” – mutatott rá Lippai Péter dandártábornok ünnepi beszédében. A HHK dékánja a honvéd tisztjelöltek figyelmét felhívta arra, hogy új szolgálati helyükön figyeljenek oda a tapasztaltabb katonákra. Tanuljanak tőlük embereket vezetni és döntést hozni. Tiszteljék leendő katonatársaikat, mert - a dékán szerint - a közös munka, az egymásra figyelés erősíteni fogja a katonai közösséget, és javítani fogja a teljesítményt. Kiemelte, hogy a jó vezető nem csak parancsokat ad, hanem személyes jó példával jár elől, és támogatást, iránymutatást is nyújt katonáinak. Az alap- és mesterképzési szakon, szakirányú továbbképzési szakokon végzett civil hallgatóknak elmondta, hogy választott szakterületükön elengedhetetlen a fejlődés és a naprakészség. „Az Önök kezében van a lehetőség biztonságpolitika, infokommunikáció terén, a pozitív változások előmozdítására, hiszen tudásukkal képesek lesznek közvetve hozzájárulni egy esetleges béke, vagy egy konfliktusmegelőzés előmozdításához. Legyenek bátrak és kitartók, és ne feledjék, hogy mindannyiunk jövője attól függ, hogy önök hogyan lesznek képesek a kihívásokra reagálni, vagy a kihívásokra megoldási javaslatokkal előállni” – hívta fel a végzősök figyelmét a HHK dékánja.
Lippai Péter dandártábornok a katonai felsővezetői szakirányú továbbképzési szakon és a katonai mesterképzési szakokon végzettekhez szólva úgy fogalmazott: „Önök csapatok, alakulatok, szervezetek közép- és felső szintű vezetői lesznek. Példaképek. Ezért, elkötelezettségük és a szolgálat iránti elhivatottságuk példaértékű kell, hogy legyen! Vezetőik bizalmat szavaztak Önöknek, ezért tanulhattak itt, ezért képezhették magukat Karunkon”. A katonai felsővezetői képzés nem csak a katonai szervezetk számára fontos, hanem a nemzet egészére is hatással van – emelte ki a HHK dékánja. Beszéde zárásaként a dandártábornok megköszönte a családtagok támogatását, az egyetem oktatóinak és a vezetőinek az eredményes munkát.
A hallgatói válaszbeszédet a végzősök nevében Tóth Barnabás Gábor alezredes mondta el.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes