Fontos mérföldkőhöz érkezett az „Alkalmazott katonai műszaki-, had-, és társadalomtudományi kutatások a nemzetévelem, nemzetbiztonság területén a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon” elnevezésű TKP2021 projekt.
A „Mesterséges intelligencia, alternatív valóságok és rádiófrekvenciás eljárások kidolgozása” kiemelt kutatási területen tevékenykedő „Passzív radaros megoldások katonai alkalmazásának aspektusai, mérési, validációs eljárások kidolgozása” elnevezésű kutatócsoport a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közreműködésével, a Magyar Honvédség Haderőmodernizációs és Transzformációs Parancsnokság, valamint a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar közös szervezésben lebonyolításra kerülő technológiai demonstrációs napon kerültek ismertetésre a projekt keretében elért eredmények a Pro Pátria Electronics Kft. és a metALCOM Zrt. fejlesztéseivel közös bemutató keretében a Magyar Honvédség Ócsai Kiképzőbázis gyakorlóterén.
A rendezvény fókusza a passzív radaros megoldások technikai aspektusain, illetve a gyakorlati alkalmazások perspektivikus kihívásain volt, de a meghívottak különböző, egyéb szenzoralapú fejlesztések eredményeivel is megismerkedhettek a gyakorlati bemutató során. A fejlesztés alatt álló eszközök a demonstráció alatt a különböző időben, magasságban és útvonalon haladó merev és forgószárnyas, személyzet által vezetett és pilóta nélküli légijárművek mozgását detektálták.
A passzív radar technológia egy innovatív, új eszközrendszerként a 21. századi hadviselés kiemelten fontos elemévé válhat a jövőben, akár alapjaiban változtatva meg a művelettervezést, illetve a parancsnoki gondolkodást, valamint a katonai tevékenységek módszereit, dinamikáját és jellegét földön, vízen és levegőben egyaránt.
A rendezvényen a fenti törekvésekhez kapcsolódóan bemutatásra került a metALCOM Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar közös projektje keretében fejlesztett komplex rendszer prototípusa is, amely többek között területvédelmi feladatok ellátásához nyújthat gyorsan telepíthető, könnyen mobilizálható megoldást. A rendszer integrálja azokat a hardver és szoftvermegoldásokat, amelyekkel bármely terület átfogó megfigyelése és őrizete válik lehetővé, akár stacioner energetikai, kommunikációs és védelmi infrastruktúra megléte nélkül is. A fejlesztés főbb feladatai közé tartozik a felderítési technológiák – vizuális észlelés, radartechnológia, talajrezgés érzékelés, dinamikus környezetelemzés, változások detektálása – kiválasztása, amelyek együttesen alkalmazva lehetővé teszik a több spektrumban egyidejűleg, komplex módon történő környezetelemzést, megfigyelést.
Szöveg és képek: Németh András alezredes