NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Kadétok a Ludovikán

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem a Honvéd Kadétprogram támogatására olyan kiállításokra, múzeumpedagógiai foglalkozásokra és előadásokra épülő programsorozat kidolgozásába kezdett, amely segíteni kívánja a katonai szolgálatra, vagy a közszolgálat más területére készülő fiatalokat a pályájukra való felkészülésükben.

A kezdeményezés a Magyar Természettudományi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum támogatásával valósul meg, illetve a későbbiekben kibővítése a HM HIM Hadtörténeti Múzeum, továbbá az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóságával való együttműködésre épülhet.

Mindez elsősorban a kadétprogram harmadik és részben a második szintjéhez igazítva, középiskolai tananyaghoz kötődő programmal történne, amelynek részletes kialakítása a kadétoktatásban tevékenykedő szaktanárokkal közösen, évfolyamokhoz igazított specializációval menne végbe.

A program tesztelésének első állomása volt a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium 9. b. osztályának látogatása az NKE-en március 26-án, amelynek célja volt a katonai pályára való felkészítés történeti közegbe helyezése az élményközpontú információbővítéssel párosítva.

Kovács László dandártábornok, tudományos rektorhelyettes köszöntötte a résztvevőket, ismertette az egyetem képzési területeit, majd a magyar honvédtisztképzés történetiségének vázlatos bemutatása következett a Ludovika Történeti Kiállításon rendhagyó tárlatvezetésen. A középiskolások az interaktív múzeumi foglalkozáson bepillantást nyerhettek kadét elődeik lövészképzésének gyakorlatába, miközben a korabeli kadétélettel is megismerkedhettek.

A ludovikás hagyományok bemutatását szolgálta a Ludovika szoborgyűjteménye, ezt követően pedig a Magyar Természettudományi Múzeum megtekintés alkalmával a diákok hallhattak az épület nehéz sorsáról és a magyar múzeumok fejlődéstörténetéről. A természettudományi múzeumpedagógiai foglalkozásra való felkészítésen egy, a piramisokban is kutató régész-antropológus vezette be őket a középkori katonavilág azon titkaiba, amiről csak az ásatásokon feltárt csontok mesélhetnek. Bernert Zsolt a csontokat elemezve ismertette meg a résztvevőket az emberiség fejlődésének antropológiai törvényszerűségeivel, így például a középkori katonaéletmód kiváltotta, csontozatban is látható változásokra kitérve.

 

Szöveg: Kedves Gyula

Fotó: Szilágyi Dénes