NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

„A tisztképzésbe fektetett energiájuk ott fog élni a jövő nemzedékében”

 

A szolnoki repülőtisztképzés születésének 75. évfordulója alkalmából rendeztek ünnepséget a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) szolnoki Campusán.

A jubileumi eseményt Deli Gergely, az egyetem rektora nyitotta meg, aki elmondta, hogy az egyetem a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia büszke eszmei örököseként, több mint másfél évszázados hagyományokat ápolva, sokféleképpen szolgálja Magyarországot.  Az intézmény jelenlegi formájában 2012 óta működik, és értékrendjében, hagyományaiban, sikereiben kulcsszerepet játszanak az olyan elhivatott közösségek, mint a repülőtisztképzésben dolgozó, vagy egykor abban szerepet vállaló elszánt kollégák.

A rektor kiemelte, hogy az intézmény képzési portfóliójának egyedisége lehetővé teszi, hogy elsősorban ne a mennyiségre, hanem a minőségre koncentráljon, és ez az állami légiközlekedési alapképzési szaknál teljes mértékben megvalósul. Hozzátette, hogy a kar tekintetében a legmagasabb pontszámok mellett is Szolnokon van a legnagyobb túljelentkezés. Azok a fiatalok, akik a korántsem könnyű felvételi követelményeket támasztó repülőtisztképzésre jelentkeznek, nemcsak az álmaik beteljesítése, de egy életre szóló hivatás mellett is elköteleződnek, az ilyen fiatalok oktatása pedig a legjobb befektetés a jövőbe.

„A 75. évforduló méltó megünneplése mellett, az erre az alkalomra készült emléklap és emlékérem emlékeztesse Önöket arra, hogy egyediségük és a tisztképzésbe fektetett energiájuk ott fog élni a jövő nemzedékében a következő legalább 75 évben is.” – zárta gondolatit az egyetem rektora.

Az ünnepségen Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, a 2024. évet a légierő évének nevezte. Elmondta, hogy az önálló magyar légierő elmúlt több mint száz éve alatt nem volt példa olyan mértékű fejlesztésekre, mint most. A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében a Magyar Honvédség forgó-, és merevszárnyas repülőeszközeit lecserélték, kiépült az új Airbus helikopterflotta, a Gripen flotta négy harcászati vadászbombázóval egészül ki, és folyamatosan állnak rendszerbe a légvédelem legkorszerűbb, világszínvonalú eszközei, amelyek a magyar légtér biztonságáról gondoskodnak. Kiemelte, hogy az alapfeladatokon túl az új helikopterek (H145M, H225M), a kiképző és felderítő repülőgépek (L-39NG) és az október elsején érkezett KC-390-es hadszíntéri szállító és légi utántöltő repülőgép, a honvéd tisztjelöltek gyakorlati képzését is szolgálják.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy a Szolnokra kerülő honvéd tisztjelöltek korszerűbb elhelyezése érdekében, támogatták a hallgatói kollégium fejújítását, és a tervek szerint a jövőben további korszerűsítések, teljeskörű épületfelújítások várhatóak.

Könczöl Ferenc ezredes, a Magyar Honvédség Légierő Parancsnokság megbízott parancsnoka beszédében felidézte a repülőtisztképzés 75 évének kiemelkedőbb eseményeit, szólt a NATO Flying Training Program (NFTC) jelentőségéről, az - újnak mondható - Amerikai Egyesült Államokban indított merevszárnyú 2-es és 3-as fázist oktató hajózóképzésről, és az olaszországi 4-es fázisú képzésről, ami a Gripen típus repüléséhez szükséges.   Elmondta, hogy a 2018-ban újraindított hajózó képzés és kiválasztási rendszer kiválóra vizsgázott, mert a külföldi képzésre kiválasztott hallgatók mindegyike a legmagasabb minősítéssel végzett, ezzel öregbítve a Magyar Honvédség hírnevét.

Az ünnepi gondolatokat Győrfi Mihály Szolnok Megyei Jogú Város polgármester zárta, aki Szolnok város és a Magyar Honvédség Kiss József 86. Helikopterdandár kapcsolatáról, együttműködéseiről szólt.

Az rendezvényen az 50. évfordulóját ünneplő Légierő Zenekar Szolnok adott rövid koncertet, majd a résztvevők megkoszorúzták az szolnoki oktatási épület előtt található MIG-21-es repülőgép emlékművet.

Szöveg és képek: Németh-Zsohár Agnieszka

 

 

 


Címkék: Főoldali hír 2024,