NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Infokommunikáció 2024

„Infokommunikáció 2024” néven rendezett konferenciát 2024. november 13-án, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Híradó Tanszéke, a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.

A rendezvényt Tóth András alezredes, a Híradó Tanszék tanszékvezetője nyitotta meg. A tanszékvezető elmondta, hogy a rendezvényt 2000-ben hívta életre az egyetem jogelődje, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, Katonai Kommunikációs Rendszerszervező Tanszékének szakmai gárdája. „Kezdetekben a kommunikációs technológiákkal foglalkozott ez a szakmai fórum, de a technológiákban bekövetkezett fejlődést lekövetve, az eredeti téma kiegészült az infokommunikációs és úgynevezett felforgató technológiákkal, a mesterséges intelligenciával, a felhőszámítással, az edge computinggal, illetve minden olyan mesterséges intelligenciát igénylő megoldásokkal, amelyek fontosak lehetnek a katonai környezetben alkalmazott infokommunikációs rendszerek megfelelő használatához” – tette hozzá a tanszékvezető.

Ezt követően Sali László alezredes a Honvéd Vezérkar Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség csoportfőnök helyettese mondta el nyitógondolatait. Az alezredes szerint minden nemzet érdeke, hogy ki tudja alakítani a saját nemzeti ellenálló képességét, amely válaszolni tud az aktuális biztonsági környezetben megjelenő kihívásokra. Úgy gondolja, hogy ennek szerves részét képezi a digitális reziliencia, amelynek alapja egy stabil, robosztus nemzeti és katonai infokommunikációs rendszer. Annak érdekében, hogy az említett infokommunikációs rendszer naprakészen a rendelkezésre álljon, szükségesek a szakmai fórumok rendszeres megrendezése.

A konferencián az érdeklődők többek között a kiberbiztonsági szabályozásról, a szervezeti működés során a mesterséges intelligencia alkalmazásához szükséges védelmi megoldásokról, az izolált felhőmegoldásokról és az edge computing technológiákról, a mozgáselemzés védelmi szférában történő alkalmazásának lehetőségeiről, a szélsőséges körülmények között használható kommunikációs megoldásokról, a korszerű NATO kommunikációs hullámforma szabványokról és lehetséges műveleti alkalmazásaikról hallgattak előadásokat.

A rendezvényen nem csak a témákban jártas szakemberek tartottak előadásokat, hanem olyan piaci szereplők is megjelentek, akikkel a jövőben a kar kutatói esetleg együtt tudnak működni. A rendezvény célja az egyetemi polgárok, a tudományterülethez szorosan kapcsolódó kutatást végző hazai és nemzetközi kutatók, érdeklődők számára egy tudományos szakmai fórum biztosítása volt, ahol lehetőség nyílik a kutatási eredmények bemutatására, az új ismeretek feltérképezésére.

A rendezvényt a Nemzeti és Hírközlési Hatóság támogatta.

Szöveg és képek: Németh-Zsohár Agnieszka


Címkék: Főoldali hír 2024