NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Krízisek forrása vagy a civilizáció bölcsője?

A Földközi-tenger térségének aktuális biztonságpolitikai kihívásairól, a terület regionális és globális szereplőiről, a krízisek enyhítéséről, valamint a párbeszéd lehetőségéről tartottak hadtudományi konferenciát az egyetemen.

V. Párbeszéd és konfliktusok az Euro-Mediterrán térségben címmel szervezett nemzetközi, hibrid hadtudományi konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszéke (NBTT) a Magyar Hadtudományi Társasággal (MHTT) és a Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tudományos Diákkörrel közösen november 27-én az Oktatási Központban és az online térben.

Molnár Anna, az eseményt szervező tanszék tanszékvezető egyetemi tanára nyitóbeszédében emlékeztetett, ma törékeny államok és háborúk veszik körül Európát, miközben sokan a világpolitika barométereként hivatkoznak a térségre. A terület ugyanakkor az európai civilizáció és kultúra bölcsője, így a közös tér, körülmények és történelem segíthet a térség kutatóinak megérteni a jelen kihívásait.

„Oroszország összesen 32 ezer kilométernyi vízi határral rendelkezik, ebből 24 ezer kilométer az északi rész. Nagyhatalomként komoly hátrányt jelent, hogy nincs meleg tengeri kijárata a világ nagy óceáni útvonalaihoz” – mondta el Bazsó-Vigh Vivien, az NKE Hadtudományi Doktori Iskola doktorandusza, a Tudománystratégiai Iroda munkatársa.

„Bármely ország jól jellemezhető területével, népességével, GDP-jével, védelmi költségvetésével és fegyveres erőinek létszámával. E mérőszámok alapján Ukrajnát kivéve térségünkben globálisan kicsi országok terülnek el” – ezt már Kaiser Ferenc, az NKE HHK NBTT egyetemi docense hangsúlyozta .

Remek Éva, az NKE HHK NBTT habilitált egyetemi docense azt emelte ki, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) globálisan ötvenhét résztvevő laza együttműködése, a mediterrán térséggel pedig partnerségi kapcsolatot épített ki.

A hibrid konferencia résztvevői a nap folyamán összesen hat szekcióban huszonhat hazai és nemzetközi szakember online vagy személyes előadását hallgathatták meg az Euro-Mediterrán térség aktuális kérdéseiről.

A konferenciáról bővebben is olvashat az egyetem tudományos portálján, a ludovika.hu cikkében.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Szilágyi Dénes