„A robotika és a kibervédelem olyan kutatási területek, amelyek amellett, hogy rohamosan fejlődnek óriási kihívásokat is tartogatnak a kutatók számára. A terület tulajdonképpen multidiszciplinális, hiszen lehetőség nyílik a különböző tudományágak együttműködésére, a közös diskurzusra, a közös kutatásokra és az eredmények megjelenítésére.” – emelte ki nyitóbeszédében Berek Tamás ezredes a „Robothadivselés és Kiberbiztonság 2024” elnevezésű konferencián.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) és a Magyar Hadtudományi Társaság Elektronikai Informatikai és Robotika Szakosztály közös szervezésű konferenciája az előző évek hagyományait követve már nem csak a katonai robottechnika és a kapcsolódó területek eredményeit mutatja be, hanem a kiberbiztonság számos kérdéseit is górcső alá veszi.
A kiberbiztonság és a robothadviselés szerepe a modern tudomány egyik legégetőbb kérdése, mellyel kapcsolatban a téma kutatói és a fejlesztésekkel foglalkozó gyakorlati szakemberek mutatták be az aktuális trendeket, kihívásokat és eredményeket. A konferencia fő fókusza a Tématerületi Kiválósági Program (TKP2021-NVA-16) keretében megvalósítás alatt álló „Alkalmazott katonai műszaki-, had-, és társadalomtudományi kutatások a nemzetvédelem, nemzetbiztonság területén a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon” tárgyú projekt keretében, a „Mesterséges intelligencia, alternatív valóságok és rádiófrekvenciás eljárások védelmi célú alkalmazása” kiemelt kutatási területen elért eredmények bemutatásán volt.
„A Magyar Tudomány ünnepe programsorozat kapcsán az egyetem számos kiállítást, teremavatást és tudományos konferenciát rendezett meg eredményesen, melyek közül több a Magyar Tudományos Akadémia számára is kiajánlott rendezvényként bonyolítottak le. Ezt a konferenciát is ennek szellemében szervezték a szervezők.” – mondta Berek Tamás ezredes. Az ezredes hozzátette, hogy a 2021-ben szervezett konferencia megnyitóján elhangzott, hogy olyan kutatások fognak elindulni az egyetemen, amelyek majd segítik és támogatják az intézmény által kitűzött kutatás-fejlesztés és innovációs stratégiai irányt. Ezek a kutatások azóta nemcsak folynak, hanem lassan le is zárulnak.
A rendezvényen elsősorban a fizikai és kiber dimenzióban zajló folyamatokat befolyásoló eseményekről, illetve befolyásolni képes technológiákról, előremutató technikai megoldásokról, folyamatban lévő fejlesztések eredményeiről számoltak be az előadók.
Szó volt többek között a felderítő tevékenységek drónfedélzeti AI támogatásának lehetőségeiről, a kapcsolódó drónokat érintő fejlesztéseiről, drónvédelmi technológiákról, passzív radarokról, a VR harcszimulátor hatékonyságmérésének módszertanáról, valamint a korszerű technológiák oktatásban történő felhasználásának lehetőségeiről.
A látogatók a szünetekben az Arcképcsarnokban berendezett kiállításon megnézhették a kutatásokat támogató, és azok keretében fejlesztett technológiákat, technikai megoldásokat és eszközöket.
A rendezvényt a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság, valamint a Huawei Technologies Hungary Kft. támogatta.
Szöveg és képek: Németh András alezredes, Németh-Zsohár Agnieszka