A hadtörténelmet kedvelő hallgatók és oktatók számára tanulmányutat szerveztek Austerlitzbe, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszék munkatársai.
A négynapos tanulmányúton a részvevők megismerték a napóleoni háborúk 1805. évi eseményeit, valamint a morva és cseh történelem egyéb tényeit, érdekességeit. Emellett, a tanszék hadtörténészei a helyszínen, testközelből adtak részletes képet a háborúkat meghatározó hadi eseményekről, csatákról.
A programok között azok a múzeumok és templomok meglátogatása is szerepelt, amelyek helytörténeti, vagy a napóleoni háborúk szempontjából kapcsolódtak az úthoz. Ilyen volt a Brno fölé magasodó Spilberk vár és múzeum, valamint a brnoi Szent Péter és Pál-katedrális és az olmützi Szent Vencel székesegyház megtekintése. A résztvevők jártak Napóleon egykori harcálláspontján, ahol egy terepasztal segítségével ismerhették meg a csata menetét. Ellátogattak a Pratzen magaslatra, ami nem csak a csatában játszott kiemelkedő szerepet, hanem helyet ad az ott elesett nemzetek katonáinak emelt emlékműnek, osszáriumnak és múzeumnak is.
A tanulmányút fő programpontja a közel ezer hagyományőrző által korhűen eljátszott csatarekonstrukció volt, majd a csoport Telnic falu felé vette az irányt, ahol a városért folytatott harcban elesett székely huszárok emlék- és nyughelyét keresték fel.
A történelmet felidéző utazás Ausztriában, Deutsch-Wagramban ért véget, ahol egy magánmúzeumban, élő történelemóra keretében mutatták be a harmadik és ötödik koalíciós háború eseményeit és a katonák mindennapjait.
A szervezők amellett, hogy színvonalas programot kínáltak a hallgatók számára, igyekeztek emlékezetessé tenni a négynapos eseményt, például a csapatot Brno központjában egy második világháborúból megmaradt és a hidegháború évei alatt kibővített bunkerben szállásolták el.
Az utazás fő célkitűzése évek óta változatlan: a hallgatók gyakorlatias, személyes élményeken alapuló ismereteinek bővítése.
Szöveg és képek: Csesznegi Márk