Huszonegy kilométer futás tíz kilogrammos hátizsákkal, gyakorló ruházatban, bakancsban és hozzá havas pálya, extra hideg időjárás – ezek a feltételek várták azokat a katonai egyetemistákat, akik jelentkeztek a Varsói Katonai Műszaki Egyetem által meghirdetett XVI. Kommandó Félmaratonra.
A kihívásra 14 ország, több mint ezer hallgatója nevezett, köztük három fővel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar hallgatói, akik egyben a Bánlaky József Hadtudományi Szakkollégium szakkollégistái.
A Varjú Gerő hallgató főtörzsőrmester, Berta Péter és Tőkés Imre hallgató törzsőrmesterekből álló trió az extrém megmérettetésen, kimagasló teljesítménnyel értek célba. A versenyt megelőző felkészüléskor a csapat nem csak a fizikai erőnlét fejlesztésre koncentrált, hanem a mentális fejlődésre is igen nagy hangsúlyt fektetett. A 10 kilogrammos hátizsák cipelése, a hideg idő és a csúszós talaj, mind-mind olyan faktorok, amelyek próbára teszik a versenyzők akaraterejét és kitartását.
„Nagy kihívást jelentett számomra a teljesen ismeretlen terep. Nálam körülbelül a táv felénél érkezett el az a bizonyos holtpont, de elég volt „kinéznem” futótársaimra, látni, ahogy rendületlenül mennek előre, és a fiatal kadétok hangos bíztatása átlendített a mélyponton. Azt hiszem mindannyian mosolyogva léptük át a célvonalat” – idézte fel élményeit Tőkés Imre hallgató törzsőrmester.
A törzsőrmester elmondta, hogy jövőre ha lehetősége lesz, újra benevez a versenyre, mert amellett, hogy óriási élménnyel gazdagodott, a dán és a finn tisztjelöltek teljesítménye olyan motivációval vértezte fel, hogy elért időeredményeiket szeretné megközelíteni a megfelelő rákészüléssel.
A varsói Kommandó Félmaraton nem csupán egy sportesemény. A rendezvény célja túlmutat a fizikai teljesítmény mérésén. Platformot biztosít a résztvevő katonai egyetemek közötti tudományos kapcsolatok erősítésére, a tisztjelöltek nemzetközi tapasztalatcseréjére és a nyelvtudás fejlesztésére is. A közös megmérettetés során a különböző országok hallgatói megismerhetik egymás kultúráját, megtudhatják milyen az egyes országok katonai képzési sajátosságai, nem utolsó sorban, pedig akár életre szóló barátságokat köthetnek.
A csapat részvételét a versenyen, a Bánlaky József Hadtudományi Szakkollégium támogatta.
Szöveg: Petruska Ferenc alezredes
Képek: Tőkés Imre hallgató törzsőrmester