NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Siker a nemzetközi kibervédelmi gyakorlaton

A korábbiaknál lényegesen jelentősebb hazai érdeklődés mellett zajlott a NATO Kibervédelmi Kiválósági Központja által szervezett Locked Shields Partner Run 2025 elnevezésű nemzetközi kibervédelmi gyakorlat. A példaértékű együttműködésben négy magyar egyetem hallgatói vettek részt április első hetében.

Az esemény célja a májusban esedékes többnemzeti gyakorlat infrastruktúrájának és feladatainak tesztelése volt. A gyakorlaton egy komplex kiberbiztonsági támadási kampány technikai, jogi, tömegtájékoztatási, incidenskezelési, igazságügyi szakértői és szervezési kérdéseivel kellett megküzdeniük a felkészülés során csapattá kovácsolódott hallgatóknak.

Az eseményen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző, illetve Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karai, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara közösen képviselték Magyarországot. A rendezvény helyszínét a Neumann János Informatikai Kar biztosította, ahol a hallgatók összehangolt munkával bizonyították felkészültségüket.

A Tallinnban található virtuálisan megrendezett „kibergyakorlótéren” a magyar hallgatók egy fiktív, ám valós kiberbiztonsági kihívásokat modellező forgatókönyv szerint dolgoztak, egy országos hatáskörű incidenskezelő csapat szerepét betöltve. A cyber range-ben előre kialakított több mint 200 informatikai (IT) és ipari (OT) rendszert tartalmazó hálózat – amely nagyvállalati szoftvereket, valamint katonai, ipari-, és létfontosságú informatikai szolgáltatások vezérlőit is magában foglalt – különböző szofisztikáltságú támadásoknak volt kitéve az úgynevezett Red Team által.

Az esemény kiemelte, hogy a magyar felsőoktatási intézmények együttműködése és képzéseik összehangolása nemzetközi szinten is versenyképes eredményeket hozhat. A gyakorlat sikere megerősítette a hazai kiberbiztonsági oktatás és az interdiszciplináris kooperáció jelentőségét.

 

Szöveg és fotó: Szabó András Miklós szds.