Idén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK) ad otthont a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Had- és Rendészettudományi Szekciójának a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson (ZMLEC) április 22–24. között.
Az eseményen 24 tagozatban összesen csaknem kétszáz hadtudományi, rendészeti, biztonságpolitikai, jogi, kiberbiztonsági vagy épp kriminológiai témájú dolgozat versenyez az OTDK-n – emelte ki köszöntőjében Deli Gergely, az NKE rektora a ZMLEC Dísztermében megrendezett megnyitón április 22-én. Mint elmondta, az idei résztvevők tizenhat hazai, illetve határon túli felsőoktatási intézményből érkeztek. A két, a zsűri által befogadott dolgozattal érkező középiskolás jelenléte is azt mutatja, hogy a tudományterület iránti érdeklődés egyre nő. Az NKE-s hallgatók dolgozatainak száma pedig azt jelzi, hogy az egyetem nem csupán szervezőként, de tudományos műhelyként is meghatározó.
Az OTDK kapcsán a rektor elmondta, a megmérettetés több mint hét évtizede biztosít lehetőséget a tudományos tehetségek bemutatkozására és a tudományos közösségépítésre hazánkban. Emlékeztetett, a 2011-es OTDK óta közösen megrendezett Had- és Rendészettudományi Szekció tudományterülete hosszú múltra tekint vissza. Már az ötvenes, hatvanas években megalakultak a hazai katonai műszaki főiskolákon azon szellemi műhelyek, amelyek a honi felsőoktatás nélkülözhetetlen részévé tették a katonai tudományokat. Az NKE megalakulásával e tudományok, illetve a rendészet, a nemzetbiztonság és a közszolgálati ismeretek egymásra találtak. E szekció tagozataiban közös fórumon mutathatják be az ifjú tudósjelöltek közszolgálati kutatásuk eredményeit, amivel azt is illusztrálják, milyen sokrétű és korszerű e tudományterület.
A rektor emellett hangsúlyozta, az OTDK-n való részvétel nem csupán lehetőség, s nemcsak kötelesség, hanem egyben hivatás is. Hiszen a tudomány szolgálata egyben a köz szolgálatát is jelenti: a tudomány nem létezhet önmagában, hiszen alapvetően befolyásolja életünket, s fontos feladata, hogy a ma kihívásaira megfelelő válaszokat találjon – zárta beszédét az NKE rektora.
Sok emlék fűz e teremhez, hisz életem egy része ezen intézményhez köthető, s szeretek e közösségben lenni – kezdte beszédét Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) örökös elnöke, a Szent István Egyetem rector emeritusa és professor emeritusa, az NKE tiszteletbeli doktora, s Környezeti Fenntarthatósági Intézetének munkatársa. Kiemelte, az OTDK olyan ifjúságot nevel, ahol a fiatalok azt érzik, a hazájukat szolgálják – a katonák, rendőrök pedig ezt ki is mondják. S nem is lehet másképp.
Szendrő Péter szerint a diákköri konferencia lényege az, hogy több korosztály akar közösen elérni valamit – belátva, hogy a közös jövő építése csak együtt történhet meg. Az OTDK-n találkozik egymással a mester és a tanítvány. Beszélgetnek, tanulnak és megerősítik egymásban a hitet, hogy érdemes pedagógusnak, rendőrnek és katonának lenni, valamint azt, hogy ha nem hiszünk a jövőben, akkor nincs értelme a jelennek sem. A tudományos konferencián lenni így életforma, ám az elithez tartozni nemcsak tehetség kérdése, hanem komoly felelősség is, hiszen olyan produktumot kell létrehozni, ami az egész társadalom érdekét is szolgálja.
Az OTDK nemcsak a diák, hanem a tudományos és a konferencia szavakat is magában foglalja – emelte ki Mezey Barna, az OTDT alelnöke, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékének egyetemi tanára. Hozzátette, minden konferencia alapvető tulajdonsága, hogy tudós elmék mutatják be kutatásaik eredményét, erről pedig eszmét cserélnek, akár vitatkoznak is. Így az OTDK sem elsősorban verseny, hanem közös tudományos gondolkodás, a tudomány eleven alakítása. Mezey Barna azt hangsúlyozta, aki itt versenyez, az máris nyertes. Az elért díjnak is lehet örülni, ám érdemes kihasználni a konferencia egyéb lehetőségeit is, mint például az új tudományos kapcsolatok kialakítását vagy a gondolatok, ötletek megosztását egymással. Mezey Barna azt is kiszámolta, hogy minden bizonnyal az ország legnagyobb tudományos eseménye az OTDK, hiszen ebben az évben mindösszesen 19 ezer 372 tudós szakember dolgozott, dolgozik azon, hogy a konferencia egyre magasabb színvonalon működjék.
A megnyitók után Berek Tamás ezredes, az NKE HHK megbízott tudományos dékánhelyettese ismertette Roska Tamásnak, a hazai bionikai képzés megteremtőjének, a Roska Tamás Tudományos Előadás névadójának életútját. E tudományos előadás megtartására az OTDT elnökének döntése alapján idén a Had- és Rendészettudományi Szekcióban Tóth Klaudiát, az NKE Hadtudományi Doktori Iskolájának másodéves hallgatóját kérték fel. A kutatót az előadása előtt Krajnc Zoltán ezredes, az NKE HHK Légierő Harcászati Tanszékének egyetemi tanára méltatta. Elhangzott, a kiválasztott előadó tanulmányai során rendkívüli elkötelezettséget, nemzetközi nyitottságot, valamint közszolgálati felelősségvállalást mutatott. Munkásságával kiemelkedik a tudományos közösségben, így képes inspirálni a következő generációkat.
A „Vigyázó szemetek a Száhelre vessétek!” című előadás a Száhel-övezet geopolitikai kihívásait elemezte, különös tekintettel az Oroszország által kialakított új befolyási övezetekre, valamint az ásványkincsek stratégiai jelentőségére. Az előadás bemutatta, hogyan alakítja át a térség biztonságpolitikai egyensúlyát a Nyugat és Kelet közötti konfliktus, valamint feltárta a migráció és a hibrid hadviselés összefüggéseit. Emellett Tóth Klaudia előadása betekintést nyújtott az afrikai kontinens aktuális biztonsági kihívásaiba, és felhívta a figyelmet azok globális jelentőségére – különösen az Európai Unió és a NATO szempontjából.
Szöveg: Sarnyai Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes