A Nemzeti Közszolgálati Egyetemem tartott előadásokat Dr. Jānis Grasis, a rigai Stradins Egyetem elismert professzora április végén.
A professzor a Ludovika Scholars Program keretében érkezett az egyetemre, hogy a hadijog klasszikus szabályairól, a Balti-tengeren zajló aktuális jogsértésekről beszéljen a hallgatóságnak. Előadásában részletesen elemezte a hadijog történeti fejlődését, kezdve a 19. század második felében lefektetett alapoktól, különös tekintettel a Genfi Egyezmények (1864–1949) és a Hágai Egyezmények (1899–1907) szerepére. Dr. Grasis tudományos alapossággal mutatta be a jus in bello és a jus ad bellum közötti fogalmi különbségeket, valamint számos történelmi példával illusztrálta a hadijog alkalmazását.
Az előadás második fele a Balti-tengeren zajló aktuális biztonsági kihívásokról szólt. Elmondta, hogy 2023 nyara és 2024 áprilisa között 46 000 repülőjárat tapasztalt GPS-zavarásokat a Balti-térségben, ami komoly veszélyt jelent nemcsak a polgári légi közlekedésre, hanem a regionális biztonsági rendszerek stabilitására is.
A Puskás Tivadar Szakkollégium és a Biztonságpolitikai Szakkollégium képviselői kihasználva a neves professzor magyarországi tartózkodását, újabb előadás megtartására kérték fel a szakembert az orosz-ukrán háború nemzetközi és hadijogi vonatkozásai témában. Az előadó részletesen elemezte a háborús cselekmények nemzetközi jogi megítélését, a hadijog gyakorlati alkalmazását, illetve a nemzetközi közösség reakcióit és lehetőségeit. Az orosz-ukrán háború fejleményei mellett számos történelmi példával élt, többek között Lettország és Magyarország második világháborús történelméből vett epizódokkal, ami különösen értékes perspektívát nyújtott a hallgatóság számára.
Dr. Grasis előadásai egyértelművé tették, hogy ͏a Bal͏ti-tenger és Kö͏zép-Eur͏ópa k͏özös biztonsági kihívásokkal néz szembe, amelynek lekezelése ͏csak regionális együttműk͏ödés keretében lehet sikeres. A szakember hangsúlyozta, hog͏y a hib͏rid hadviselés eszközei – mint GPS zavarás ͏és a kritikus infrastruktúra támadások – olyan új fenyegetést jelentenek͏, amelyek a hagyományos katon͏a͏i hadműveleteken túl helyezkednek el, éppen ezért teljesen új megközelítést igényelnek a katonai st͏r͏atégia kidolgozá͏sában͏, illetve a nemzetközi jog alkalmazás͏ában egyaránt.
A professzor kitűnő előadásai n͏emcsak elméleti tudást a͏dtak, hanem olyan új szemléletmódot is biztosítottak az egyetemi polgároknak, amelyek segíthetnek hosszabb távon is megérteni a nemzetközi jog és a regionális biztonsági kérdések összefüggéseit a valós konfliktusokban.
Szöveg és képek: Petruska Ferenc alezredes