NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Középpontban a katonaetika

Az igazságos háború a XXI. században - címmel rendeztek katonaetika konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK), Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson május 7-én.

Ujházy László ezredes, az NKE HHK Katonai Vezetéstudományi Tanszék tanszékvezetője nyitóbeszédében a katonai vezetés morális része, az etikai oldal fontosságára hívta fel a figyelmet, amelyre a nyugati országokban különösen nagy hangsúlyt fektetnek. Mint fogalmazott: vezetőnek lenni nagyon nehéz feladat, de aki jó ember, annak van esélye arra, hogy jó vezetővé váljon. „Ha csupa jó ember lenne vezető, nem lenne szükség igazságos háborúkra, hiszen nem lennének igazságtalan háborúk sem” – jelentette ki.

A szimpóziumon Boda Mihály egyetemi docens Háború és igazságosság: az igazságos háborús gondolkodás jelentősége a XXI. században című prezentációjában a kérdés fontossága mellett azt is vizsgálta, hogy az igazságosság miként jelenik meg a különböző háborús konfliktusokban. Ezen belül kitért az etikai szerepkörre - vázolva a kérdés filozófiai-elméleti, illetve nemzetközi jogi-gyakorlati leágazását; a hadtörténelmi tudományos megközelítésre, - amely a múltbeli háborúk jobb megértését szolgálja;  valamint az igazságosság politikai szerepére, - külön részletezve a kérdés ideológiai és propaganda szerepét.

Stepper Péter egyetemi docens előadása az orosz-ukrán konfliktust vizsgálta az igazságos háború elmélete és a "szabad háború joga" (liberum ius bellum) szemszögéből. Elemezte, hogy a konfliktus az igazságos háború kritériumai és a „liberum ius bellum” elvei szerint hogyan jelennek meg a klasszikus elvek, és hangsúlyozta a nemzetközi jog és az etika szerepét a háborúk megelőzésében és kezelésében.

Őze Zoltán alezredes előadása a tömegpusztító fegyverek (nukleáris, biológiai, vegyi) és az igazságos háború elvei közötti kapcsolatot vizsgálta. Elemezte nukleáris fegyverek használatának etikai és jogi kérdéseit, a proporcionalitás és a civilek védelmének fontosságát. Az alezredes kitért az elrettentő hatásra, a proliferáció veszélyeire, a nemzetközi jog szerepére és a humanitárius szempontokra, a katolikus egyház álláspontjára, végül a jövőbeli kihívásokat is megvitatta.

Végül Markovics Milán Mór őrnagy tanársegéd „Az igazságos háború elveinek oktatása a mesterséges intelligencia segítségével” címmel tartott előadást. Az őrnagy témájában azt vizsgálta, hogyan lehet a mesterséges intelligenciát (MI) felhasználni az igazságos háború elveinek oktatására. Bemutatta az MI szerepét a modern katonai döntéshozásban, hadviselésben, a felmerült etikai dilemmákat, és az oktatási lehetőségeket (szimulációk, személyre szabott tanulás). Az általa írt MI prompt szimulációs környezetének tanulságait levonva állapította meg, hogy a tisztjelöltek motivációja és etikai tudatossága nőtt, valamint, hogy a klasszikus oktatás elemeire a továbbiakban is szükség lesz még.

Az alkalom kérdés-válaszok szekcióval zárult, amelyben az előadások során a hallgatóságban felmerült kérdésekre nemcsak válaszoltak az előadók, hanem egymás között aktív szakmai beszélgetés alakult ki.

Szöveg: Antal Ferenc, Markovics Milán Mór,

Képek: Antal Ferenc

 


Címkék: Főoldali hír 2025