NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
HADTUDOMÁNYI ÉS HONVÉDTISZTKÉPZŐ KAR

Események

Konferencia A vezetéselmélet fejlesztésének lehetőségei, a parancs centrális helyzete címmel

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi Tanszéke és a Rendészettudományi Kar Rendészeti Vezetéstudományi Tanszéke 2023. november 16-én közös konferenciát szervezett A vezetéselmélet fejlesztésének lehetőségei, a parancs centrális helyzete címmel, a Rendészettudományi Kar oktatási épületében.

A szervezők nevében Kovács István r. őrnagy köszöntötte az előadókat és a megjelent érdeklődőket.

Hadtörténeti példákon keresztül vizsgálta a parancsadás speciális problémáját Balla Tibor ezredes. A Nyelvi nehézségek a parancsadás gyakorlatában az osztrák–magyar haderő példáján című előadásában ismertette, hogy a Monarchia haderejében a tisztek általában 3–5 szolgálati nyelvet használtak, elsősorban a német, cseh, olasz, angol, francia, magyar, román és az orosz nyelvet. A tisztek németül adták ki a parancsot, amit általában az altisztek adtak tovább a legénység anyanyelvének megfelelően. Sajátos problémaként jelentkezett a nyelvismeret az első világháborúban. Az elesett hivatásos tiszteket felváltó tartalékos tisztek többsége ugyanis nyelvileg felkészületlen volt, ez lényegesen csökkentette a vezetési tevékenység hatékonyságát.

Szekeres György alezredes Parancsra tettem? A parancs pszichológiai, etikai és morális aspektusai című előadásában a parancs végrehajtásának szubjektív nehézségeit elemezte. Olyan szituációra helyezte a hangsúlyt, amiben megszakad a kapcsolat az elöljáróval, ebben a helyzetben a parancsteljesítés során különösképpen fontossá válik a küldetésorientált vezetés, hiszen az alárendeltek a vezetői szándékot hajtják végre.

Piros Attila r. dandártábornok „smart police”, MAI rendőrségünk című prezentációjában a rendőrségi és a társadalmi, gazdasági eszközhasználat hatékonyságának változását mutatta be történeti viszonylatban, amelynek kezdetét a digitalizáció jelenti, jelenleg pedig a robotika fejlesztések zajlanak.

Kovács István r. őrnagy Weber bürokráciaelmélete és annak fenntarthatósága című előadásában Max Weber klasszikus bürokratikus szervezet felfogását vetette össze napjaink rendőrségi szervezeti működésével. Részletesen bemutatta az utasítás és a parancs hasonlóságait és különbségeit.

A kérdéseket és az észrevételeket követően Kovács István r. őrnagy megköszönte az előadók és az érdeklődők aktív részvételét.

Fotó és szöveg: Szabó I. László

 

A(z acél) kocka el van vetve

(Az acélkocka filozófiája és az altiszti kar szellemisége)

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi Tanszéke, és a Magyar Hadtudományi Társaság Humánerőforrás-fejlesztési Szakosztálya A(z acél) kocka el van vetve címmel október 12-én szakmai konferenciát rendezett a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.

A rendezvénnyel az volt az elsődleges cél, hogy a Hadtudományi Társaság tagsága és az egyetem érdeklődő oktatói állománya hiteles szakmai képet kapjanak az altiszti kar helyzetéről, szellemiségéről, képzésük rendszeréről. 

A résztvevők széles köre, akik között Lippai Péter dandártábornok, megbízott dékán is ott volt, jelezte, hogy nagy az érdeklődés a kérdés iránt, hiszen a honvédség fejlesztési folyamatában kiemelt szerepe van a képzésnek és az önkéntes haderőben jelentősen változik az egyes állománykategóriák szerepe.

Az elmúlt évtizedekben komoly fejlődésen ment keresztül az altiszti kar, a vezénylőzászlósi intézmény egyre fontosabb küldetést tölt be a testületi szellem erősítésében. Mindez hangsúlyosan megjelenik a honvédségben 2019 szeptemberében elindult és az „Acélkocka” néven ismertté vált altisztképzési rendszerben is. Missziójuk szerint a teljesítmény- és tudásorientált képzési program a folyamatos képzés lehetőségével párhuzamosan az életre szóló karrier lehetőségét is magában foglalja.

Rendezvény első felében három szakmai előadással kaptak általános képet a résztvevők a témáról. A Magyar Honvédség vezénylőzászlósa képviseletében Bogya Sándor főtörzszászlós (MH Kiberműveleti parancsnokság) „Az altiszti kar a honvédség gerince” címmel szólt az altisztikar helyzetéről, szerepének változásáról. Ezt követően az altisztképzésről és az altiszti akadémia küldetéséről Frankó Imre ezredes, az MH Altiszti Akadémia parancsnoka tartott tájékoztatást.  Az Acélkocka filozófiáját, szakmai programját Zsíros Tamás főtörzszászlós, az MH Altiszti Akadémia Altisztképző Központ parancsnoka mutatta be.

Az előadások után kerekasztal beszélgetés keretében az előadók mellett az altiszti kar fejlődésében meghatározó szereppel bíró korábbi MH vezénylőzászlósok (Bogdán Tibor százados és Kriston István főtörzszászlós) is segítették a szakmai kép kiteljesedését, értékes adalékokkal járultak hozzá a történetileg is érdekes fejlődési folyamat bemutatásához. Megtudhattuk, hogy a NATO tagországok között is elismert szerepet töltöttek be a hazai szakemberek a közös altiszti programok kidolgozásában.

A szakmai beszélgetések végén a tisztképzésben dolgozók és a Hadtudományi Társaságból megjelentek egyértelműen kifejezték, hogy elismerésre méltó munkát végeznek az altisztképzés fejlesztéséért, az altisztikar építéséért dolgozók és szorosabbá kell tenni az együttműködést a képző intézmények között. A szakmai építkezés támogatása fontos küldetése a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karnak és a Magyar Hadtudományi Társaságnak, ezért hasonló rendezvényekkel, szakértői munkával készek vagyunk az altiszti kar intézményeinek támogatására és a Magyar Hadtudományi Társaság várja tagjai közé az elméleti szakmai munka iránt elkötelezett altiszteket.

 

Szöveg: Dr. Krizbai János ny. ezredes

Fotó: Szabó Csenge

 

A rendezvény programját itt tekinthetik meg:

https://ludevent.uni-nke.hu/event/3251/

 

A rendezvényről szóló további tudósítást itt tekinthetik meg:

 

https://hhk.uni-nke.hu/hirek/2023/10/16/az-acel-kocka-el-van-vetve

 


 

Konferencia a katonai vezetéselmélet kérdéseiről Szun-cé-től napjainkig

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Vezetéstudományi Tanszék szervezésében került sor június 22-én a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson A katonai vezetéselmélet néhány kérdéséről Szun-cé-től napjainkig című konferenciára.

Ujházy László ezredes, tanszékvezető köszöntőjében hangsúlyozta a katonai vezetés nélkülözhetetlenségét, kiemelve a vezetés emberi oldala fejlesztésének fontosságát a technikai fejlesztések mellett.

Lippai Péter dandártábornok, a kar dékánja A küldetésorientált vezetésszemlélet (KOVSZ) feltételei, lehetőségei és korlátai című előadásában összefoglalta a 19. században a porosz haderőben meghonosított küldetésorientált szemlélet lényegét. Az előadó kihangsúlyozta: annak legfontosabb ismérve, hogy a katonai vezető által egyértelműen megfogalmazott és kitűzött célhoz vezető utat (a döntés jogát delegálva a végrehajtó parancsnokok szintjére) az alárendelt parancsnok önállóan, az elérendő célhoz és a helyzethez alkalmazkodva – az elöljáró szándékát figyelembe véve – állapíthatja meg. Kiemelte a kezdeményezőkészség fontosságát, továbbá hangsúlyozta, hogy napjaink katonai vezetésében a parancs- és a küldetésorientált vezetési szemlélet közötti arany középutat kell megtalálni.

Négyesi Lajos ezredes, a Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszékének egyetemi docense az Ókori hadtudósok a vezetésről című előadásában (Onaszandrosz: Sztratégikosz című, valamint Flavius Vegetius Renatus: A hadtudomány foglalata című munkája alapján) foglalta össze a katonai vezetésről a korszakban vallott nézeteket. Kiemelte a katonai vezető személyes példamutatásának és irányító szerepének, továbbá rátermettségének és a kommunikációnak a fontosságát. Az előadó bemutatta a római birodalom katonai vezetési sajátosságait, a katonák karrierről alkotott elképzeléseit, továbbá áttekintette a római hadsereg különböző vezetői szintjein elvárt követelményrendszert.

Padányi József vezérőrnagy, a kar egyetemi tanára és a Katonai Műszaki Doktori Iskola vezetője, a Klasszikusok a vezetésről: Zrínyi Miklós és Szun-ce vezetési elvei címmel tartott előadást. Összehasonlította Zrínyi Miklós és Szun-ce a vezetőről, a vezetésről, az állam és a katona viszonyáról, valamint a példamutatásról szóló nézeteit, rámutatva a két vezetéselméleti szellemóriás nézeteinek hasonlóságára.

Ujházy László ezredes Mi változott Szun-ce óta? című előadásában kifejtette, hogy Szun-Ce: A háború művészete című művének létrejötte óta meglepően kevés érdemi változás történt a katonai vezetést illetően. Ami – egyebek mellett – mégis nagy változás, hogy kibővült a tér és a többnemzeti együttműködés már alegységszinten is megjelenik, ezért felértékelődött a multikulturális tudás jelentősége.

A konferencia az előadókhoz intézett kérdésekkel és az azokra adott válaszokkal zárult.

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Dr. Balla Tibor ezredes és Németh-Zsohár Agnieszka őrnagy

 

A rendezvény programját itt tekinthetik meg:

https://ludevent.uni-nke.hu/event/3089/

A rendezvényről szóló további tudósítást itt tekinthetik meg:

https://hhk.uni-nke.hu/hirek/2023/06/23/a-szavak-ereje

 

 

Konferencia a közszolgálati vezetés időszerű kérdéseiről

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi Tanszéke, valamint a Rendészettudományi Kar Rendészeti Vezetéstudományi Tanszéke 2023. április 27-én közös konferenciát szervezett A közszolgálati vezetés időszerű kérdései V. címmel. A rendezvényen nyolc előadó tartott prezentációt vezetéselméleti kérdésekről.

Ujházy László ezredes, a szervezők nevében köszöntötte az előadókat és a megjelent érdeklődőket.

Kovács Gábor rendőr vezérőrnagy A vezetői személyiségjegyek fejlesztésének lehetséges színterei című előadásában kiemelte, hogy a vezetőképzés a rendőrtisztképzés szakmai ismereteinek centrumában helyezkedik el. Az erős szakmai ismeretanyag elsajátításának párosulnia kell a magabiztos parancsnoki felkészítéssel.

Lippai Péter dandártábornok A küldetésorientált vezetésszemlélet feltételei, lehetőségei és korlátai című előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a modern háború környezete folyamatosan változik, ezért szükséges a végrehajtás decentralizációja. Ebből következik, hogy az elöljárói cél (szándék) elérését az adott viszonyokat, körülményeket legjobban ismerő beosztott parancsnokok önállóan hajtatják végre.

Dragon Sándor rendőr ezredes A kompetenciák világa címmel tartott előadásában a rendészeti szervek tudományos és gyakorlati vezetését elemezte a digitális világ viszonylatában. A modern vezető követi, sőt részben előre látja a változásokat és képes motiválni a beosztottakat a problémák megoldásában.

Kovács István rendőr őrnagy A Közös Közszolgálati Gyakorlatba bevonható hallgatói állomány bővítése című előadásában elmondta, hogy a Közös Közszolgálati Gyakorlat keretében a különleges jogrendi esetek feldolgozásán van a hangsúly. A rendőrtisztképzés során olyan vezetői feladatok elvégzését modellezik, amelyekkel majd későbbi munkájuk során is találkozhatnak a hallgatók. Az egyes képzési szinteken a hierarchikusan felépülő vezetői pozíciókhoz tartozó vezetői feladatokat és a szükséges képességeket sajátítják el a képzésben résztvevők.

Balla Tibor ezredes A küldetésorientált vezetés iskolapéldája: Bertalan Árpád hadnagy az 1917. októberi caporettói áttörésben című előadásában az első világháború egyik legsikeresebb – magyar vonatkozású – áttörését ismertette. Ebben a hadműveletben kiemelkedő parancsnoki kvalitások jellemezték Bertalan Árpádot. A számára adott parancs az olasz védelmi vonalak áttörését határozta meg. Ezt a feladatot gyors helyzetfelismeréssel az olasz vonalak mögé kerülve, 15 fős kötelékével oldotta meg úgy, hogy közben 1000 hadifoglyot ejtett.

Krizbai János ny. ezredes Paradigmaváltás igénye a katonai szervezetek vezetési, működési rendszereiben című előadásában a szervezeti szemlélet hiányát jelöli meg olyan problémának, amelyen változtatni kell. Az elmúlt évtizedekben a honvédség szervezeti kultúráját és szabályrendszerét a változások kikezdték. A legfontosabb kérdés, hogyan reagálhatnak a dinamikus változásokra a bürokratikus szervezetek. A küldetésorientált vezetés feladata abban is áll, hogy képesnek kell lennie a változásokat adaptálni a szervezeti struktúrába a közös értékek alkalmazásával.

Karlovitz János Tibor A küldetésorientált vezetés megvalósításához szükséges légkör alakítása vezetői oldalról című előadásában a kisközösségeken belüli viszonyok alakítását helyezte a középpontba. A jó munkahelyi légkör cél és eszköz is egyben, a hatékony feladatellátás alapja. A vezető egyik feladata a közösség viszonyainak alakítása, a csoportkohézió megteremtése a későbbi eredményes feladatellátás érdekében.

Völgyi Zoltán A küldetésorientált szemléletnek megfelelő vezetői modellek című előadásában napjaink vezetésének értelmezési kereteit mutatta be. A 2020-as évektől a klímaváltozás és egyéb globális változások nyomán a világunk „törékeny és érthetetlen”. Alkalmazkodni kell a változásokhoz, olyan vezetők szükségesek, akik képesek a rugalmas, adaptív végrehajtásra. A Csapathálózat modell − amely a küldetésorientált vezetés egyik változata − műveleti körülmények között is bizonyítottan eredményességét.

A kérdéseket és a hozzászólásokat követően Ujházy László ezredes megköszönte az előadók és az érdeklődők aktív részvételét.

Szerző: Szabó I. László

Fotó: Németh-Zsohár Agnieszka őrnagy és Szabó I. László

 

A rendezvény programját itt tekinthetik meg:

https://ludevent.uni-nke.hu/event/2793/

A rendezvényről szóló további tudósítást itt tekinthetik meg:

https://hhk.uni-nke.hu/hirek/2023/05/04/kuldetesorientalt-vezetesszemlelet

 

 

A vezetéselméleti képzés oktatásának helyzete az NKE képzéseiben konferencia

Az RTK Rendészeti Vezetéstudományi Tanszék, valamint a HHK Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszék 2022. október 6-án konferenciát szervezett a Magyar Rendészettudományi Társaság támogatásával „A vezetéselméleti képzés oktatásának helyzete az NKE képzéseiben” címmel.

Elsőként Dragon Sándor rendőr ezredes, a Rendészeti vezetéselmélet tantárgy gyakorlati levezetésének lépéseiről adott elő, majd Kovács István rendőr őrnagy a Közös Közszolgálati Gyakorlat, egyetemi közös modul tantárgyának együttműködési rendszerét ismertette.

Ujházy László ezredes, a Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszék tanszékvezetője a katonai vezetéstudományi tárgyak ívéről szólt a képzés teljes vertikumában, így nemcsak az alap- és mesterképzésben, hanem a különböző tanfolyami képzésekben is, mint például a Katonai felsővezető szakirányú továbbképzési szakon.

Balla Tibor ezredes, kutatóprofesszor a történeti archontológiában rejlő lehetőségekről beszélt. Előadásában felvázolta, hogyan lehet felhasználni a kutatások során nyert információkat a katonai vezetéselmélet oktatásában.

Karlovitz János Tibor Vezetői kompetenciafejlesztés a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon című előadásában ismertette a vezetéselméleti képzés aktuális helyzetét a karon a vezetői kompetenciafejlesztés szempontjából.

Szabó I. László A katonai vezetési tevékenységet formáló szociológiai szempontok című előadásában áttekintette a Magyar Honvédség belföldi feladatainak bővülését, amelyek a biztonság nem katonai területeit érintik. Előadásában kiemelte, hogy a katonai vezetési tevékenységre elsődlegesen a felettes katonai vezető értékelése, minősítése a meghatározó, de megjelennek a társadalmi, laikus elvárások is, mint hatást gyakorló tényezők.

Végül Kovács Gábor rendőr vezérőrnagy, a Rendészettudományi Kar dékánja, a vezetéselméleti szemináriumok levezetésének jó gyakorlatáról adott elő. A tábornok – egyebek mellett – szólt arról, milyen új gyakorlati megoldásokat vezettek be a Vezetéselmélet tantárgy szemináriumain, mint a gyakorlati példatár vagy a digitális oktatás részét képező Moodle rendszer tesztűrlapjainak alkalmazása.

Szerző: Nosza Vilmos ezredes

Fotó: Bodó Pál

 

A rendezvényről szóló további tudósításokat itt tekinthetik meg:

https://rtk.uni-nke.hu/hirek/2022/10/13/a-vezeteselmeleti-kepzes-oktatasanak-helyzete-az-nke-kepzeseiben

https://honvedelem.hu/hirek/a-vezeteselmeleti-kepzes-helyzete.html

 

 

Workshop az orosz–ukrán háború katonai vezetéstudományi tanulságairól

 

 

Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke 2022. május 3-án zártkörű szakmai workshopot rendezett, Az ukrajnai háború eddigi katonai vezetéstudományi tanulságai címmel.

A Tanszék oktatói és kutatói részvételével lezajlott szakmai műhelybeszélgetés során a résztvevők felelevenítették a jelenleg zajló orosz–ukrán háború történelmi előzményeit, valamint megvitatták annak vezetéstudományi, pszichológiai, szociológiai, pedagógiai vonatkozásait és következményeit.

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Szilágyi-Katona Tímea

 

 

Konferencia A katonai vezetés kérdései. Múlt és jelen témakörében

 

 

A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszéke valamint a Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke 2022. április 21-én közös tudományos konferenciát rendezett a katonai vezetés kérdéseiről.

A katonai vezetés kérdései napjainkban rendkívüli aktualitásukkal vonják magukra a szakemberek és a kívülállók figyelmét. Az előadók éppen ezért a történelmi példákon keresztül, illetve a katonai vezetéstudomány legújabb eredményeinek felsorakoztatásával mutattak rá a katonai vezetés összetettségére, a katonai vezetők tulajdonságaira és erényeire, továbbá a katonai vezetés elemeit meghatározó különböző tényezőkre.

Dr. Csikány Tamás dandártábornok, tudományos rektorhelyettes a leendő honvédtisztek vezetési kihívásokra történő felkészítésének fontosságát hangsúlyozta bevezetőjében, történelmi párhuzamként pedig kiemelte az egykoron Ludovika Akadémiát végzett tisztek vezetői kvalitásait és háborús helytállását.

Dr. Boda Mihály tanszékvezető, egyetemi docens a katonai vezetői erényeket hadtörténelmi példákon keresztül világította meg.

Dr. Négyesi Lajos ezredes, egyetemi docens a költő és hadvezér Zrínyi Miklós valamint Raimondo Montecuccoli vezetésről megfogalmazott elveit járta körül előadásában.

Dr. Németh Balázs, egyetemi adjunktus a gyalogsági harcászat és a tűzfegyverek kora újkori viszonyáról tartott előadást.

Harangi-Tóth Zoltán őrnagy, egyetemi tanársegéd a német tervező hadijátékok hatását elemezte az 1940-es francia hadjárat sikerére.

Dr. Nagyernyei Szabó Ádám Sándor, az NKE ÁNTK Állam- és Jogtörténeti Tanszék kutatóprofesszora a jó és a rossz hadvezér a római történeti hagyományban témakörét fejtette ki előadása során.

Beck Attila doktorandusz a frank és a szász hadművészet elemeinek összehasonlítására vállalkozott előadásában.

Dr. Ujházy László ezredes tanszékvezető, habilitált egyetemi docens néhány, a katonai vezetést manapság foglalkoztató aktuális kihívásra hívta fel a figyelmet előadásában.

Dr. Balla Tibor ezredes, kutatóprofesszor a vezetői képességek és kompetenciák az első világháborús osztrák–magyar tábornoki kar példáján témakörének bemutatására vállalkozott előadásában.

Dr. Karlovitz János Tibor, egyetemi docens a vezetői motiváció eszközrendszerének sajátosságait foglalta rendszerbe előadásában.

Völgyi Zoltán, tanársegéd a parancsnoki munka támogatása műveleti területen katonapszichológiai eszközökkel témakörét fejtette ki előadásában, melyet gyakorlati példákkal tett élvezetesebbé.

A konferencia a résztvevők által az előadókhoz intézett kérdések megválaszolásával, valamint a program végén kialakult kötetlen szakmai beszélgetéssel zárult.

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Szilágyi Dénes

 

A rendezvény programját itt tekinthetik meg:

 

https://ludevent.uni-nke.hu/event/1855/

 

A rendezvényről szóló egyéb tudósításokat itt tekinthetik meg:

https://hhk.uni-nke.hu/hirek/2022/04/21/uralni-a-kiszamithatatlant

https://honvedelem.hu/hirek/uralni-a-kiszamithatatlant.html

 

Konferencia a közszolgálati vezetés időszerű kérdéseiről

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke, valamint a Rendészettudományi Kar Rendészeti Vezetéstudományi Tanszéke 2022. április 7-én közös konferenciát szervezett A közszolgálati vezetés időszerű kérdései III. címmel, amely a két tanszék oktatói és kutatói részvételével lebonyolított korábbi workshopok feldolgozott témáihoz illeszkedett. Ujházy László ezredes, tanszékvezető egyetemi docens köszöntötte az előadókat és a téma iránt érdeklődő megjelenteket.

Kovács Gábor rendőr dandártábornok, tanszékvezető egyetemi tanár, az RTK dékánja A Közös Közszolgálati Gyakorlat elmélete és gyakorlata című előadásában a gyakorlat előkészítését helyezte a fókuszba. A gyakorlat a végzős állomány bevonásával jelenléti formában kerül lebonyolításra. A gyakorlat megtervezésének elmélete magába foglalja a téma kiválasztását, amely megfelel valamennyi hivatásrend feladatának. A következő szakasz a feladatok kidolgozás ütemezése hivatásrendenként. Ehhez kapcsolódik a logisztikai biztosítás, amely a szükséges eszközök és feltételek biztosítását foglalja magába. A gyakorlat értékelése több szempont alapján történik, amelynek részét képezi a hallgatói elégedettség mérése is.

Piros Attila rendőr dandártábornok, mesteroktató A parancsnoki munka sorrendje című előadásában a jog és a tudás viszonyát abban ragadta meg, hogy a jog pusztán uralmat, a tudás viszont hatalmat biztosít. Kiemelte, hogy a vezető legfontosabb feladatai közé tartozik a parancsnoki munkában a digitális információk kezelése, feldolgozása és szelektálása.

Kovács István rendőr őrnagy, egyetemi adjunktus A Közös Közszolgálati Gyakorlat elemzése az OMHV tükrében című előadásában kiemelte, hogy a hallgatók a Közös Közszolgálati Gyakorlat keretében olyan vezetői feladatokat oldanak meg, amelyekkel majd későbbi munkájuk során is találkozhatnak. A korábbi években a feldolgozott témák között megtalálható az árvízvédelem, az országot ért fegyveres támadás, a jégeső és a vírus elleni védekezés. A tanszéki oktatásfejlesztés e gyakorlati feladatoknak a megoldását segítik elő.  Az oktatói munka hallgatói véleményezéséből az derült ki, hogy a hallgatók pozitívan értékelik a közszolgálati gyakorlatok elméleti anyagait és a gyakorlati végrehajtást.

Balla Tibor ezredes, kutatóprofesszor A modern békeműveletek történelmi előzményei című előadásában a magyar részvétellel zajló korai békeműveletek között említette az 1897–1898-as krétai válság enyhítésébe 700 osztrák–magyar katona kapcsolódott be. 1900–1901 kínai boxer lázadás kezelésében 500 fős osztrák–magyar tengerészeti különítmény vett részt. 1903–1909 az első nemzetközi balkáni békefenntartásban Koszovó területén 6 fős osztrák–magyar csoport kapcsolódott be a rend fenntartásába. 1913–1914 között zajlik a Szkutari-válság, amelyben kezdetben 300 fő osztrák–magyar tengerész, majd később 500 fős szárazföldi különítmény látott el béketeremtő feladatokat. A korai békeműveletekben 1914-ig 19 magyar katona és diplomata hunyt el.

Ujházy László ezredes, tanszékvezető, egyetemi docens A békeműveleti vezetés sajátosságai című előadásában szólt a modern békeműveletek típusairól és az azokhoz kapcsolódó vezetési specifikumokról. A téma sajátosságát leginkább Dag Hammarskjöld, egykori ENSZ-főtitkár gondolatai illusztrálják, aki szerint „A békefenntartás nem katonai feladat, de csak katonák tudják végrehajtani.”

Völgyi Zoltán, tanársegéd Az Értékelő Központ alapú kiválasztás mint békeműveleti vezetéstámogató eszköz című előadásában a személyi kiválasztás folyamatát elemezte. Ez olyan pszichológiai eljárást jelent, amelyben a munka és a személyi kompetenciák közötti megfelelés vizsgálatáról van szó. A különböző vezetői és a beosztotti feladatok ellátásához keresnek alkalmas személyeket. A kiválasztási folyamat során meghatározásra kerülnek a célok, a kritériumok, a kompetenciák, valamint a feladatok és az eszközök. Ez a minőségi kiválasztási modell ugyanakkor idő- és erőforrásigényes.

A kérdéseket és a hozzászólásokat követően Ujházy László ezredes foglalta össze a konferencián elhangzott fontosabb megállapításokat és megköszönte az előadók és az érdeklődők aktív részvételét.

 

 

Szerző: Szabó I. László

Fotó: Bodó Pál

A rendezvény programját itt tekinthetik meg:

 

https://ludevent.uni-nke.hu/event/1798/

 

Zártkörű szakmai workshop az orosz–ukrán háborúról

 

Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke 2022. március 31-én, a jelenleg zajló orosz–ukrán fegyveres konfliktus témakörében, zártkörű szakmai workshopot rendezett, amelynek keretében meghívott előadóként dr. Nyitrai István, az EBESZ ukrajnai civil missziójának résztvevője, a luhanszki iroda politikai elemző részlegének korábbi vezetője osztotta meg helyszíni tapasztalatait a tanszék munkatársaival.

Életútjának rövid bemutatása után, az előadó kitért az orosz–ukrán konfliktus előzményeire, történelmi, vallási, nyelvi, politikai és gazdasági okaira, majd összefoglalta az EBESZ tevékenységét az ukrán kormány fennhatósága alatt álló, valamint a főként orosz nyelvű lakosság által lakott, nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeken. A jelenlegi háború elhúzódásának okai között rámutatott arra, hogy 2014 óta számos változás történt Ukrajnában: egyrészt a haderő védelmi képességei jelentős mértékben megerősödtek, másrészt a lakosság széles rétegei számára érzékelhetővé váltak a nyugati orientáció és a korábbi politikai-gazdasági irányvonal adta perspektivikus különbségek. Úgy tűnik, a megváltozott körülmények között az orosz hírszerzés rosszul mérte fel a háborúnak a lakosságra gyakorolt hatását és az ukrán haderő védelmi képességét, amely vélhetően kihatott az orosz katonai invázió elégtelen előkészítésére. Felhívta a figyelmet a média által közvetített propaganda mindent átható voltára, amely alapvető tények megismerését, így a tisztánlátást akadályozva, végeredményben előkészített narratívákba kényszeríti a történéseket és ezáltal az eseményekre vonatkozó véleményeket. Előadása végén levonta a háború néhány vezetéstudományi tanulságát is.

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Dr. Szabó I. László

 

Workshop a különleges jogrendi szabályozás változásáról Magyarországon

 

 

Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke 2022. március 23-án A különleges jogrendi szabályozás változása Magyarországon a rendszerváltástól napjainkig témakörében rendezett zártkörű szakmai workshopot.

Elsőként Dr. Kádár Pál dandártábornok, a Miniszterelnöki Kormányiroda vezető kormányfőtanácsosa, az NKE Védelmi-Biztonsági Szabályozási és Kormányzástani Kutatóműhely vezetője tartott összefoglaló előadást, amelyben a különleges jogrend lényegének megvilágítására vállalkozott, s kiemelte, hogy az lényegében nem más, mint a béke jogrend kiegészülése a rendkívüli intézkedések jogával és mindig ideiglenes beavatkozást jelent. Az előadó kihangsúlyozta, hogy a különleges jogrend történelmi gyökerei egészen az ókori római államszervezetig nyúlnak vissza, továbbá megvilágította annak nemzetközi jogi összefüggéseit is.

Dandártábornok úr előadásának központi részében áttekintette a különleges jogrend magyarországi szabályozásának főbb sarokpontjait (1989, 1994, 2005, 2011, 2016, 2021), a rendszerváltástól egészen napjainkig. Röviden összegezte a Magyarországon 2021 óta érvényben lévő különleges jogrendi formák (1. rendkívüli állapot kihirdetése, 2. szükségállapot kihirdetése, 3. megelőző védelmi helyzet, 4. váratlan támadás, 5. terrorveszélyhelyzet, 6. veszélyhelyzet) lényegét.

A különleges jogrendi szabályozás magyarországi jövőjét illetően az előadó kiemelte a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény szerepét és jelentőségét, amely az Alaptörvény kilencedik módosításával jött létre. A 2023. július 1-től életbe lépő új szabályozás értelmében szükség esetén hadiállapot, szükségállapot, valamint veszélyhelyzet léptethető majd életbe, s mindegyik elrendelése a kormányzat hatáskörébe tartozik, így azonnali intézkedések elrendelése válik lehetségessé.

A témakör számos időszerű kérdését érintő workshop a Tanszék munkatársai által az előadóhoz intézett kérdések megválaszolásával és a program végén kialakult szakmai beszélgetéssel zárult.

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Dr. Szabó I. László

Konferencia a közszolgálati vezetés időszerű kérdéseiről

A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszéke, valamint a Rendészeti Vezetéstudományi Tanszék december 02-án közös konferenciát szervezett A közszolgálati vezetés időszerű kérdései címmel, amely a szeptember 16-án azonos témakörben, a két tanszék oktatói és kutatói részvételével megtartott korábbi workshop tulajdonképpeni folytatása volt.

Kovács Gábor rendőr dandártábornok, tanszékvezető egyetemi tanár, az RTK dékánja előadásában az elhatározás meghozatalának módszereiről beszélt, különös tekintettel a rendkívüli helyzetek kezelésének a sajátosságaira. Részletesen bemutatta a Rendészettudományi Karon folyó rendészeti képzések rendszerét. Az előadó kihangsúlyozta: a Közös Közszolgálati Gyakorlatok célkitűzése az, hogy a komplex szakmai problémák megoldásában a hallgatók jártasságot szerezzenek, azután pedig felidézte a legutóbbi gyakorlat legfontosabb tapasztalatait. A tábornok véleménye szerint az elmélet és a gyakorlat csakis együtt működik hatékonyan.

Piros Attila rendőr dandártábornok, mesteroktató az effektivitáselmélet lényegét, fontos szegmenseit, a rendőri munka társadalmi hatásait és annak mérhetőségét elemezte előadásában.

Kovács István rendőr őrnagy, egyetemi adjunktus a Geert Hofstede holland szociálpszichológus által kidolgozott hatalmi távolság elméletének rövid elemzésére vállalkozott. Említést tett a kommunikációs csatornák működésének fontosságáról, a Hofstede által kimunkált egyéb kulturális dimenziók lényegéről, majd összefoglalta a hallgatók körében a hatalmi távolságra vonatkozóan végzett kérdőíves kutatásának eredményeit.

Balla Tibor ezredes, kutatóprofesszor A hadtörténelem a katonai vezetés tanítómestere címet viselő előadásában bemutatta a katonai vezetéstudomány és a hadtörténelem kapcsolatát. Az előadó bemutatta, hogy a hadtörténelem kiemelt fontosságú és magas heti óraszámban oktatott tantárgy volt az egykori Ludovika Akadémia, továbbá az 1920 és 1944 között létezett honvéd vezérkari szakképző intézmény, a Hadiakadémia tanrendjében. Kiemelte, hogy a jó katonai vezető felhasználja – az esetenként példaképnek is tekintett – múltbéli jeles elődjének tapasztalatait, alkalmazza azokat, az esetleges hibás döntésekből pedig leszűri a megfelelő tanulságokat. A leendő katonai vezetők képzése, kiképzése során pedig azok látókörének szélesítésében, empátiás készségeik alakításában is kamatoztatja ezirányú ismereteit.

Szabó László István, tudományos főmunkatárs az intézményi, szervezeti bizalom vezetéselméleti vetületeivel foglalkozott előadásában. Az előadó a társadalom részéről az állami szervek és intézmények, a média, a gazdasági valamint a civil szervezetek irányában megnyilvánuló bizalom helyzetét elemezte részletesebben a COVID-19 járvány 3. hulláma idején. Mondanivalóját a felmérései alapján készült tudományos eredményeivel támasztotta alá.

Szelei Ildikó alezredes, egyetemi docens A katonapedagógia vezetéselméleti aspektusai című előadásában a vezetéselmélet és a katonapedagógia kapcsolódásait tekintette át, majd elemezte a katonapedagógia módszertani vonatkozásait, a jelenleg oktatott pedagógiai tantárgyak bemutatásán keresztül. Hangsúlyozta, hogy „a jó vezető olyan, mint a jó pedagógus”.

Szekeres György alezredes, kiemelt gyakorlati oktató és Völgyi Zoltán tanársegéd egymás után következő előadásában egyaránt a katonapszichológia vezetéstámogató funkciójáról beszélt a hadszíntéren. Szekeres alezredes a 2013-ban Afganisztánban gyűjtött békeműveleti tapasztalatait osztotta meg a konferencia résztvevőivel. Mondanivalójának legfontosabb részét a Kabulban készített katonapszichológiai mérések és azok eredményeinek elemzése képezte. Völgyi Zoltán a pszichológiai debriefing, mint vezetéstámogató módszer lényegéről és annak konkrét harctéri, missziós körülmények közötti alkalmazásáról, továbbá az azokból leszűrt tapasztalatokról osztotta meg gondolatait a hallgatósággal.

A szeptemberi és a decemberi két konferencián elhangzott előadások írásos formában megjelenő változatából a tervek szerint tanulmánykötet készül.

 

Szöveg: Dr. Balla Tibor ezredes

Fotó: Bodó Pál

“A Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszék lehetséges szerepe a küldetésorientált vezetési filozófia meghonosításában” című workshop

 

2021. március 23-án a tanszéki Kutatóműhely a fenti címmel zártkörű online szakmai workshopot szervezett, melyre meghívták dr. habil. Jobbágy Zoltán ezredest, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar nemzetközi dékánhelyettesét, a téma jeles szakértőjét. A workshop keretében megvitatták a Nemzeti Honvédtisztképzés Új Rendszerén belül a tanszék szerepét, lehetőségeit. Eszmecserét folytattak a küldetésorientált vezetésszemlélet megvalósíthatóságáról és a képzési portfólióba történő beilleszthetőségének módjáról. A közreműködők áttekintették a témát érintő történelmi előzményeket, a jelenkori vezetés témával összhangba hozható katonai és civil környezetben tetten érhető aspektusait, valamint a főbb jövőbeni prioritásokat. A workshop során több kérdést is felvetettek a résztvevők a megváltozott környezethez alkalmazkodó vezetési stílus, a szervezeti kultúra, a kiválasztás és oktatás-nevelési módszerek tekintetében.

Katonai vezetők a magyar hadtörténelemben

 Przemysl védőinek szakasz- és századszintű vállalkozásai
1914 végén

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszéke, a Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszék Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhelye és a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalj közös, Katonai vezetők a magyar hadtörténelemben nevet viselő előadássorozatának legfontosabb célja a magyar hadtörténelemből kiválasztott példákkal elősegíteni azt, hogy az egyetemen tanuló honvédtisztjelöltek jobb vezetőkké válhassanak. Ennek jegyében a rendezvénysorozat hatodik eseményére 2017. május 25-én került sor, amikor dr. Ravasz István alezredes a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa, Przemysl védőinek szakasz- és századszintű vállalkozásai 1914 végén címmel tartotta meg előadását.

Az előadás két témakört kívánt bemutatni az összegyűlt hallgatóságnak. Először is Ravasz alezredes egy rövid ismertetést adott a Przemysl környéki erődrendszer jellemzőiről, valamint a Galíciában és a Kárpátokban 1914–15-ben megvívott hadműveletekről. Ezt követően került sor az előadás lényegi részére, amikor néhány személyes példán keresztül illusztrálta az előadó, hogy milyen szerepet játszhattak a hatékony alegységparancsnokok az első világháborús ostromgyűrűben.

Fotó és szöveg: Ambrus Gabor Mozes

Parancsnoki kódex: X generáció
Ahogy én láttam a katonai vezetés kérdéseit 1991–2017

A leendő tisztek számára életre hívott kezdeményezés 2017. április 27-i programjára a szervezők Szloszjár Balázs ezredest, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnokhelyettesét kérték fel, hogy ossza meg tapasztalatait a vezetővé válás nehézségeiről a következő tiszti generációval.

Szloszjár ezredes több évtizedes katonai pályafutásának tapasztalatait adta át a honvéd tisztjelölteknek. A békeműveleti élmények mellett bemutatta azokat a hibákat is, amelyeket szinte minden kezdő vezető elkövet.

„Senki sem születik hibátlan vezetőnek. Mindannyian hibázunk, de a hibáinkból tanulva lépünk tovább és vezetjük a ránk bízott embereket, gondoskodunk róluk legjobb tudásunk szerint" – vélte az ezredes.

„Önök, mint az Y és a Z generáció tisztjelöltjei, akik fél szemmel folyamatosan a mobiljukat bűvölik, feladatszabáskor ugyanezen generáció high-tech katonáit kell majd megszólítaniuk. Önök fogják tudni parancsnokolni őket!" – hangsúlyozta az előadó.

Útravalóul néhány olyan fontos vezetői tulajdonságra hívta fel hallgatósága figyelmét, amelyek – meglátása szerint – kulcsfontosságúak a vezetői jellemben. Ezek a hitelesség, a kommunikáció, az emberség, az őszinteség és a kiszámíthatóság, de mindenekelőtt az alázat a haza szolgálata érdekében.

Fotó és szöveg: Bán Nikolett főhadnagy

 

A rendezvényről szóló egyéb tudósításokat itt tekinthetik meg:

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-hirek/katonai-vezetok-az-x-generaciobol.html

A vezetés sajátosságai missziós területen

 

A Műhelyünk kezdeményezésére, karunk Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszéke és a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalja közreműködésével tartott rendezvénysorozat  keretében A vezetés sajátosságai missziós területen címmel tartott előadást Sári Szabolcs alezredes, az MH Ludovika Zászlóalj megbízott parancsnoka 2017. március 23-án.

„Előadásom fő célja, hogy az elméleti tudást gyakorlati tapasztalatokkal érthetőbbé tegyem, hogy amit a honvéd tisztjelöltek a tankönyvből megtanulnak, az valós körülmények között mit is jelent" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Sári Szabolcs alezredes, hozzátéve: a 2009-es közös magyar-amerikai afganisztáni mentorcsoport parancsnokaként átélt tapasztalatit osztotta meg a  hallgatósággal.

Szöveg: Takács Vivien
Fotó: Tóth László

 

A rendezvényről szóló egyéb tudósításokat itt tekinthetik meg:

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-hirek/katonai-vezetok-a-magyar-hadtortenelemben-1.html

 

 Századszintű vállalkozás a magyar királyi 2. honvéd hadsereg folyóvédelmének időszakában 1942 decemberében

2017. február 23-án, a Katonai vezetők a magyar hadtörténelemben nevet viselő előadássorozat második rendezvényén dr. Horváth Csaba ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnok-helyettese tartott előadást Századszintű vállalkozás a magyar királyi 2. honvéd hadsereg folyóvédelmének időszakában 1942 decemberében címmel a honvédtisztjelöltek és az érdeklődő közönség számára.

A hallgatók először röviden áttekintették a magyar királyi 2. honvéd hadsereg keleti hadszíntérre kerülésének és harctevékenységének történetét. Ezt követően pedig Gyimesi Ödön továbbszolgáló százados, a szekszárdi 18/I. zászlóalj 1. puskás század parancsnokának, egyik vállalkozásához kapcsolódva dr. Horváth ezredes részletesen ismertette, hogy milyen feladatai is voltak egy korabeli alegységparancsnoknak ilyen művelet során.

Az előadó több alkalommal is kiemelte azt, hogy az alegységparancsnoknak e műveletek precíz megtervezésén túl különös figyelmet kellett fordítania a vállalkozást végrehajtó személyi állomány kiválasztására és kiképzésére, mivel enélkül még a legjobban megtervezett vállalkozás is kudarcot vallhat.

A vállalkozások jellemzőinek bemutatása után az előadó előbb röviden ismertette a 2. magyar hadsereg téli harcainak történetét és Gyimesi százados háború alatti parancsnoki tevékenységét.

Az előadás legfontosabb tanulsága az, hogy Gyimesi Ödön századost azért lehet példaképnek tekinteni, mivel ő, sok más tiszthez hasonlóan, a saját szintjén elérte azt, hogy a katonái rendelkezzenek minden olyan készséggel és felszereléssel, ami lehetővé tette feladataik eredményes elvégzését.

Fotó és szöveg: Bodoróczki Brigitta szds.

 

A rendezvényről szóló egyéb tudósításokat itt tekinthetik meg:

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-hirek/katonai-vezetok-a-magyar-hadtortenelemben.html

Katonai vezetők a magyar hadtörténelemben

„[…] amikor a parancsot adom, mindig képzeljem bele magamat annak a helyzetébe, aki kapja.”

Műhelyünk kezdeményezésére, karunk Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszéke, és a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalja közreműködésével, 2016. november 24-én tartotta közös szakmai program sorozatának nyitó rendezvényét.

Bevezetésként prof. dr. Csikány Tamás ezredes, tanszékvezető, egyetemi tanár a program célját vázolta, majd az előadó, dr. Számvéber Norbert őrnagy, tudományos tevékenységét mutatta be. Dr. Ujházy László alezredes, kutatóműhely vezető, a vezetéselméleti ismeretek alegységparancsnoki szintű, hadtörténeti esettanulmányok alapján történő bővítésének gyakorlati hasznosságára hívta fel a figyelmet a tisztjelöltek parancsnokká válásának folyamata szempontjából.

Dr. Számvéber Norbert őrnagy előadásának témája A megerősített m. kir. 10. honvéd rohamtüzérosztály korlátozott célú támadása Rácszentpéter irányában 1944. december 7-én volt. Az előadó a németek és a magyarok által képviselt küldetésorientált és a szovjet részről alkalmazott parancsorientált vezetési felfogást hasonlította össze. Hanák Sándor rohamtüzér százados fennmaradt jelentése és személyes közlése segítette az események rekonstruálását.

Sári Szabolcs alezredes, az MH Ludovika Zászlóalj megbízott parancsnoka, a jelenlévő honvédtiszt-jelöltekhez intézett zárszavában kiemelte: „tiszti pályafutásuk első pillanatától kezdődően vezetők lesznek. A saját bőrén tapasztalhatja meg mindenki, vezetőnek nem születünk, vezetővé válunk. Jó vezető pedig akkor lesz valaki, ha a lehető legtöbb életszerű tapasztalat alapján kialakul saját vezetői stílusa.”

Az előadássorozat következő rendezvénye februárban várható.

 

Fotó: Hanák Sándor százados fényképe dr. Bonhardt Attila ezredes gyűjteményéből szármázik

A rendezvényről szóló egyéb tudósításokat itt tekinthetik meg:

http://archiv.hhk.uni-nke.hu/hirek/2016/11/29/vezetove-valni

http://www.honvedelem.hu/cikk/60655_vezetove_valni

Humánerőforrások és a technikai, technológiai fejlődés kihívásai, a honvédségben

A Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely együttműködőként részt vett a Magyar Hadtudományi Társaság által szervezett „Humánerőforrások és a technikai, technológiai fejlődés kihívásai, a honvédségben” című konferenciáján, amelyet 2016. november 4-én tartottak a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus Dísztermében.

BŐVEBBEN

A Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely támogatásával megjelent a Fiatal tisztek zsebkönyve

Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar 2016-os ünnepi diplomaosztó ünnepségén a honvédtisztjelöltek nemcsak okleveleiket vehették át, hanem az egyetemi és a katonai elöljáróktól megkapták a Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely támogatásával írt Fiatal tisztek zsebkönyvét is. A hiánypótló kézikönyvet Műhelyünk oszlopos tagja, dr. habil. Krizbai János nyugállományú ezredes szerkesztette és huszonhat szerző írta. Minden közreműködő a saját szakterületének megfelelő résszel járult hozzá a munka elkészítéshez. A zsebkönyv öt fő fejezetet tartalmaz, a mű legvégén pedig az Alma Materhez kapcsolódó emlékként megtalálható a pályatársak, a végzős tisztek névjegyzéke. A dékáni bevezető és köszöntő után az első fejezet röviden összefoglalja a tiszti műveltség, a nemzetközi politikai és katonai szövetségi rendszerek és a jogi alapok legfontosabb kérdéseit. Ezt követően a tiszti életpályamodell etikai, történeti és gyakorlati dimenzióit igyekeztek a szerzők tisztázni. Mivel a harmadik fejezet a parancsnoki feladatokról szól, az egész mű és a tiszti hívatás szempontjából kulcsfontosságú. A huszonegyedik század katonai vezetőinek élethelyzetéhez, missziós, honi területeken végrehajtott feladataihoz és a modern hadsereg szervezeti kultúrájához igazítja ennek a kényes területnek a bemutatását. A negyedik fejezet nagy segítség a pályakezdő fiatalok számára a magyar védelmi szektor bürokratikus intézményei közötti eligazodásban. Számba veszi ugyanis azokat a legfontosabb intézményeket, amelyek a tisztek mindennapjait meghatározzák. Ez a rövid bemutatás nyilván inkább az orientáció és a legfontosabb kompetenciák szempontjából jelentős. Az  ötödik fejezet a gyakorlati szempontokat tartotta első sorban szem előtt. Formanyomtatványokat, a napi gyakorlatban használt rövidítések- és nem utolsó sorban a mértékadó hadtudományi folyóiratok listáját tartalmazza. A fiatal tisztek zsebkönyvének kiadásával a szerkesztő egy régi hagyomány újraélesztését és későbbi ápolását tűzte ki célul. Az első kiadást a tervek szerint idővel egy kibővített és átdolgozott második kiadás követi.  

A diplomaosztó ünnepségről szóló tudósítást itt tekinthetik meg:

http://archiv.hhk.uni-nke.hu/hirek/2016/08/17/megkaptak-diplomajukat-a-honvedtisztjeloltek-is

A Fiatal tisztek zsebkönyve itt érhető el elektronikusan:

https://ludita.uni-nke.hu/repozitorium/bitstream/handle/11410/10838/fiatal_tisztek_zsebkonyve_web.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Női vezetők a közszolgálatban

Női vezetők a közszolgálatban címmel rendezett workshopot 2015. november 25-én a Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely és a Magyar Hadtudományi Társaság Humánerőforrás-fejlesztési Szakosztálya. A mostani találkozó figyelembe vette, hogy mind a közszolgálatban, mind a haderőben, mind a rendvédelmi szervekben növekszik a női vezetők aránya. Az ő helyzetüket, a velük szemben támasztott elvárásokat, megfelelésük speciális kihívásait akarták a workshop szervezői több oldalról bemutatni. Számukra és a döntéshozók számára kívántak olyan javaslatokat megfogalmazni, amelyekből kiindulva javíthatják a munka hatékonyságát, a munkahelyi hangulatot és a nők helyi szintű elfogadottságát. 

Az egybegyűlteket dr. Ujházy László alezredes, kutatóműhely vezető köszöntötte. Ujházy alezredes kiemelte, hogy az ilyen találkozóknak – egyebek mellett – az lenne a szerepe, hogy elősegítsék a korszerű (katonai) vezetés fejlesztését, valamint egyfajta hidat képezzenek a tudomány és a való világ között. Ezt követően dr. Boldizsár Gábor ezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja köszöntötte a jelenlévőket. Boldizsár ezredes hangsúlyozta, hogy a nők elismerése és szakmai egyenjogúságuk elfogadása a nyugati civilizáció vívmánya. Európában azonban vannak olyan párhuzamos társadalmak, amelyek a női méltóságot és egyenjogúságot nem ismerik el, ezért is fontos a női vezetők és a nők – akár a haderőben betöltendő – szerepéről és lehetőségeiről is beszélni. A szervezők nevében dr. Krizbai János szakosztályelnök néhány indító gondolattal kívánt jó munkát az egybegyűlteknek, amelyet öt, egyenként tíz perces előadás követett.

Dr. Belényesi Emese a női vezetőről tartott általános, felvezető előadást. Véleménye szerint inkább a szervezeti kultúrákról kell beszélni, amelyek attól függetlenül, hogy az adott szervezetben a férfiak vagy a nők vannak többségben, női vagy férfi karakterrel rendelkezhetnek. Vannak előnyei a tradicionális, hierarchikus férfias munkahely típusuknak, de úgy tűnik, hogy a demokratikusabb szellemiségű, kellemesebb légkörű női szervezeti kultúrák napjainkban jobban teljesítenek.

Ballainé Krikker Zsuzsanna ezredes már a haderő szempontjából értékelte a nők szerepét és jelenlétét. Példákat és számadatokat sorakoztatott fel a NATO-ból, majd kifejezetten a Magyar Honvédségből. Következtetésként megállapította, hogy ami a nők számszerűséget illeti a haderőben, úgy a Magyar Honvédség NATO viszonylatban nem áll rosszul, de néhány filozófiai elem átgondolása, és a szervezeti kultúrába való beépítése még finomításra szorul.

Szerencse Renáta őrnagy a csapat életből hozott példákat. Saját tapasztalatait is felhasználva összegyűjtötte azokat a szegmenseket, amelyek a férfiak és a nők közötti munkát nehezíthetik a csapatoknál. Az előadás érdeme, hogy nem hallgatta el azokat a nehézségeket, amelyek valóban feszültséget okozhatnak, és amelyekre magasabb szinten kell megoldást találni.

Győrffy Ágnes százados pszichológusként (is) elemezte a nők beilleszkedését és a pályaorientációból származó nehézségeit a haderőnél. Egyben rámutatott azokra a lehetőségekre, amelyeket éppen ők testesíthetnek meg. Nemzetközi példák és felmérések alapján számolt be arról, hogy milyen nehéz átlépni a biológiai adottságokból és a szocializációból származó korlátokat a férfiak és nők munkavégzésénél, és ez még erősebben jelenik meg a fegyveres és rendvédelmi szerveknél.

Németh Zita Női vezetők és a racionalitás című előadása zárta a kiselőadások sorát. Tízéves tapasztalatait felhasználva elmondta, melyek azok a problémás pontok, amelyekkel maguk a női vezetők szembesítettek őt az egyes tréningek alkalmával. Jelezte, hogy nagy lehetőségek vannak a jelentős érzelmi és értelmi intelligenciával rendelkező női vezető személyiségében, de ezekkel a képességeikkel sokszor maguk a vezetők sincsenek tisztában, vagy félreismerik saját magukat. 

Az előadások után lehetőség volt kérdéseket feltenni és hozzászólni. Több jelenlegi és egykori katonai vezető, illetve katonanő osztotta meg saját tapasztalatait, aggályait, kéréseit és örömeit, amelyeket a több évtizedes munka alatt tapasztaltak.

A workshop lezárásaként dr. Ujházy László alezredes mindenkinek megköszönte az előadásokat és a konstruktív hozzászólásokat.

Fotó: Tóth László, Zrínyi Katonai Filmstúdió

 

A rendezvényről szóló tudósításokat itt tekinthetik meg:

http://www.honvedelem.hu/cikk/54305_noi_vezetok_a_kozszolgalatban

http://archiv.hhk.uni-nke.hu/hirek/2015/11/25/noi-vezetok-a-kozszolgalatban-1

A workshopról szóló részletes beszámoló megtalálható a Honvédségi Szemle 2016/2. számának 83-88. oldalán: https://honvedelem.hu/kiadvany/56013

Női vezetők a közszolgálatban

A workshop előadásai megjelentek a Társadalom és Honvédelem c. folyóirat 2016. évi 1. számában:

https://www.uni-nke.hu/document/uni-nke-hu/TH%202016-1_web.pdf

"Vezetői kiválasztás, alkalmasság" szakmai workshop

A Magyar Hadtudományi Társaság Humánerőforrás-fejlesztési Szakosztály és a Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely szakmai workshopot szervezett 2015. március 25-én az NKE Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus IMO Konferenciatermében, hogy áttekintse a jövő katonai vezetőivel, parancsnokaival szembeni követelményeket, a kiválasztás, a vezetői alkalmasság vizsgálatának rendszerét.

Dr. habil. Krizbai János nyugállományú ezredes, szakosztályelnök és dr. Ujházy László alezredes, kutatóműhely vezető megnyitójukban hangsúlyozták, hogy a workshop célja történelmi és nemzetközi példákkal áttekinteni a katonai vezetői kiválasztás gyakorlatát, mai kihívásait.

A rövid gondolatébresztő előadások az általános vezetői kiválasztás alapkérdéseivel, a pszichológiai szempontokkal és történelmi visszatekintéssel kezdődtek. Ennek keretében az MH Egészségügyi Központ állományából Andó Sándor alezredes, az MH főpszichológusa, illetve az MH EK RAVGYI állományából Molnár László alezredes, főpszichológus, osztályvezető és Hornyik József alezredes, pszichológus az alkalmasság vizsgálatának és a mérés jelenlegi rendszerének elemeiről beszéltek, kiemelve a katonai és a vezetői kompetenciák mérésének lehetőségeit, a nyitott kérdéseket és a hiányosságokat.

Prof. dr. Bolgár Judit nyugállományú ezredes a katonai vezetői kiválasztásának két világháború közötti gyakorlatát elemezte. A történelmi példák azt bizonyították, hogy bár nem a mai szakkifejezésekkel és módszerekkel, de pszichikai, sőt gyakorlati alkalmassági vizsgálat abban az időben is létezett.

Dr. Czuprák Ottó nyugállományú ezredes az amerikai katonai vezetői kiválasztás modelljének szemléltetésén keresztül a magyar rendszerre és a történelmi előzményekre is kitért. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi rendszer fejlesztéséhez ezeknek a tapasztalatoknak a felhasználása komoly segítséget jelenthet.

Dr. Ujházy László alezredes a brit rendszer sajátosságaira hívta fel a figyelmet. Az expedíciós katonai műveletek terén legnagyobb hagyományokkal rendelkező, napjaink fegyveres konfliktusaiban is alaposan edződött brit haderő vezetői kiválasztási rendszere a sorozott tömeghadseregből önkéntes haderővé alakuló Magyar Honvédség számára is számos tanulsággal szolgálhat.

Vilner Péter nyugállományú ezredes – jelenleg egy fejvadász cég ügyvezetője – referátumában érdekes párhuzamot vont a versenyszféra és a katonai vezetői kiválasztás rendszere között. Láthatóvá váltak a két szektor eltérő rendszer specifikumai, illetve azok az elemek, amelyeket a katonai vezetői kiválasztásban is érdemes átgondolni.

A résztvevők, akik a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és az államigazgatás számos területét képviselték értékes hozzászólásokkal, kérdésfelvetésekkel és javaslatokkal gazdagították a workshop munkáját. Az előadások, hozzászólások egyértelműen kifejezték, hogy jelentős tapasztalatok, komoly szakmai eredményeink vannak, melyekre lehet és kell építeni. Megfogalmazódott, ugyanakkor, hogy a különböző szakmai szervek, műhelyek munkája nincs kellően összehangolva, ezért eltérő szempontok alapján végzik munkájukat.

A workshopról szóló tudósítás megtalálható a Honvédségi Szemle 2015/4. számának 107-112. oldalán: https://honvedelem.hu/kiadvany/52370

Vezetői kiválasztás, alkalmasság c. szakmai workshop

Szakmai workshopról készült képek

Honvédelem és integritás konferencia

Katonai Vezetéstudományi Szakmai Kutatóműhely 2014. június 5-én konferenciát rendezett a honvédelem és integritás kutatási projektjének eredményeiről.

A kutatási program célul tűzte ki, hogy megismertesse és elfogadtassa az integritás jelentőségét a honvédelmi szférában a szervezetek vezetőivel és tagjaival mind egyéni, mind szervezeti szinten.

A konferencia megnyitó beszédében Dr. Czuprák Ottó ny. ezredes, tanszékvezető, egyetemi docens köszönetet mondott, mindazoknak, akik részt vettek a több mint egy évig tartó kutatómunkában, ami illeszkedett a közszféra átalakítás programjához, különösen a korrupció megszűntetésének célkitűzéséhez. 

A konferencia az interdiszciplinaritás jegyében került megrendezésre, minthogy az előadók a köz- és a tudományos élet több területét is képviselték. Dr. Klotz Péter antikorrupciós szakértő bemutatta a kilencvenes évek politikai, gazdasági, társadalmi átrendeződéseit és az ezek kapcsán megjelenő antikorrupciós kezdeményezéseket.

Dr. habil. Síklaki István szociálpszichológus az ember társas viselkedésének pillanatnyi szituációs tényezőit, a személyiségvonásokat, az általánosabb attitűdöket, az etikai meggyőződéseket hasonlította össze.

Dr. Pallai Katalin a szakmai tréningek szerepét elemezte, kifejtve, hogy az a korrupció elleni küzdelem korszerű eszközeként jelenhet meg a közigazgatásban. A cél olyan szervezeti működés és kultúra kialakítása, amely ellenállóvá teszi a szervezetet a korrupcióval szemben. Az előadó nemzetközi példákat sorakoztatott fel a modell jobb megértése érdekében.  

Dr. Czuprák Ottó, a Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszék tanszékvezetője, mint volt katonai vezető előadásában a katonai vezető szerepét hangsúlyozta. Rámutatott, hogy a katonával szemben a társadalomnak joggal van különleges elvárásai. A nemzet értékeinek őrzője nem engedheti meg magának az etikátlan viselkedést, a korrupt magatartást. Különös felelősség hárul a hivatásos tisztikarra. Ezen a területen kiemelkedő szerepet kap a katonai szakfelkészítést és jellemformálást végző szakintézmény.

A konferenciáról szóló tudósítások megtalálhatóak:

http://www.honvedelem.hu/cikk/44567

A konferencia szinopszis füzete letölthető:

https://hhk.uni-nke.hu/document/hhk-uni-nke-hu/_az-integritas-szerepe-a-honvedelem-teruleten_-konferencia-program-es-meghivo.original.pdf

A konferencia előadásai megjelentek a Társadalom és Honvédelem c. folyóirat 2015. évi 1. számában:
https://hhk.uni-nke.hu/document/hhk-uni-nke-hu/tarsadalom-es-honvedelem-xix_-evfolyam-1_-szam.original.pdf