Gyászhír

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Dr. Kissné Akli Mária, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar jogelőd intézményének, a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola Híradó Tanszékének egykori adjunktusa méltósággal viselt hosszú betegség után életének 60. évében 2023. január 4-én örökre megpihent.

Dr. Kissné Akli Mária okleveles villamosmérnökként a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán végzett 1986-ban, majd 2010-ben a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen szerezte meg a PhD fokozatot. 1986-tól tíz éven át a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola Híradó Tanszékén volt főiskolai tanársegéd, majd adjunktus.

1996-tól a Hírközlési Felügyelet műsorszórási szakértőjeként, 2007 és 2010 között pedig az Antenna Hungária Zrt. rádiófrekvenciás tervezési csoportvezetőjeként dolgozott. 2010-ben a Nemzetei Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiafrekvencia-tervezési és -koordinációs Osztályának vezetője lett.

Minden munkahelyén lelkiismeretes és színvonalas munkát végzett, mind a katonai felsőoktatási, mind pedig a hatósági feladatok ellátása során. Kiemelkedő érdemeket szerzett többek között a földfelszíni digitális televíziós műsorszórás (DVB -T) bevezetése, és a kapcsolódó frekvenciakoordináció területén, létrehozta és vezette a televízió műsorszóró sáv újratervezését végző, 13 tagországot tömörítő európai regionális frekvenciakoordinációs munkacsoportot. Számos publikációja jelent meg, rendszeres konferencia-előadó volt és társszerzője a Digitális televíziózás című könyvnek.

1996 óta tagja volt a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesületnek (HTE), 1998 és 2008 között a DVB-T kör, 2014-től pedig a Média Klub vezetőségének is. 2011 és 2014 között tagja volt a HTE Etikai Bizottságnak, majd 2014-ben a HTE főtitkárhelyettese lett. Munkáját a HTE 2000-ben és 2007-ben ezüst jelvénnyel, 2001-ben és 2014-ben pedig arany jelvénnyel ismerte el. 2009-ben „HTE 60” jubileumi emlékérmet kapott. 2016-ban az NMHH Év Dolgozója-díját, 2017-ben pedig a HTE Puskás Tivadar-díját vehette át. 2019-ben az NMHH elnöke Goldmark Károly Péter-díjat adott át részére a műsorszórás és a médiaszolgáltatások fejlődéséért folytatott kimagasló színvonalú tevékenységéért.

Máriát az NMHH saját halottjának tekinti, temetéséről később gondoskodnak.

Emlékét megőrizzük!